A A+ A++

18 stycznia tego roku weszła w życie nowa ustawa dotycząca budowy tanich mieszkań w Polsce. Rządowy program zupełnie się zmienił, a jako jedno z pierwszych miast w kraju przystąpił do niego Kętrzyn. Wczoraj Rada Miejska jednomyślnie podjęła dwie uchwały w tej sprawie. Pierwsza dotycząca wniosku do premiera o dofinansowanie, a druga ws. utworzenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „KZN-Północ”.

Zmieniły się przepisy, zmieniły się też zasady otrzymania dofinansowania. Gminy nie partycypują już w inwestycji własnymi środkami, poza wniesienia aportem do nowej spółki działki przy ul. Jaśminowej. Nowa spółka (SIM KZN-Północ) ma zrzeszać 18 samorządów i ma wybudować tysiąc mieszkań w 5 lat.

– Dzięki decyzji Rady wnioskujemy do wicepremiera Gowina o 3 mln złotych na wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na objęcie udziałów w spółce – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. – Pozyskane pieniądze mają pozwolić spółce funkcjonować przez 10 lat dopóki nie zacznie się samofinansować.

Mieszkania adresowane są mieszkańców, którzy zarabiają za mało aby kupić mieszkanie za własne środki lub na kredyt, a także za dużo że nie kwalifikują się do mieszkania komunalnego i mają dochody np. z tytułu 500 plus.

– Model finansowania jest ciekawy – mówi Maciej Wróbel, z-ca burmistrza Kętrzyna. – Bank Gospodarstwa Krajowego przekaże spółce w formie dotacji do  35% wartości inwestycji, kolejne 10% to grant z KZN z ustawy covidowej plus partycypacja mieszkańców – dodaje.

Wcześniej na liście po mieszkanie znalazło się 90 rodzin. Większość zadeklarowała, że jest gotowa ponieść opłatę 1000-1500 złotych miesięcznie. Teraz czynsz ma być o połowę niższy.

– Wysokość czynszu na dziś nie jest ostatecznie znana, bo nie jest znany koszt budowy, szacuje się, że wyniesie 10-14 złotych za metr kwadratowy, czyli 500-700 złotych miesięcznie w przypadku mieszkania 50-metrowego – mówi wiceburmistrz.

Decyzja o wykupie mieszkania zapadać będzie po 15 latach, a sam wykup po 30 latach lub po spłacie całego kredytu. W przypadku rezygnacji najemcy, zostanie mu zwrócona całość poniesionych przez niego wkładów.

– Postępowanie przydziałowe prowadzić będzie Miasto, a kryteria i zasady naboru uchwali rada miasta – mówi Ryszard Niedziółka.

Wicepremier Jarosław Gowin na podjęcie decyzji ws. dofinansowania ma podjąć w ciągu 60 dni.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPękła granica 1,5 mln przypadków koronawirusa w Polsce. W piątek zmarło 336 osób
Następny artykułKoronawirus w Polsce. Liczba zakażeń przekroczyła 1,5 mln