A A+ A++

Dwie pełnoletnie podopieczne pieczy zastępczej otrzymały mieszkanie, które ma być dobrym punktem wyjścia na drogę w dorosłość.

Mieszkanie tzw. wspomagane znajduje się w budynku przy Al. Niepodległości w Starachowicach. Dwupokojowe lokum z kuchnią, łazienką i pełnym wyposażeniem otrzymały w grudniu ub. roku dwie 18-letnie dziewczyny, wychowanki Rodzinnego Domu Dziecka. Dach nad głową jest elementem wsparcia na drodze do samodzielności.

– Mieszkanie wspomagane zostało przekazane w ramach projektu „Usługi społeczne dla rodziny”, który realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach, razem z partnerami: gminą Starachowice, Mirzec, Brody oraz Zakładem Doskonalenia Zawodowego – poinformował Piotr Babicki, starosta starachowicki.

– Mieszkanie dla dwóch wychowanek pieczy zastępczej wynajęliśmy w budynku socjalnym od gminy Starachowice. Mieszkanie zostało wyremontowane, kompleksowo urządzone i wyposażone. Ma ona charakter mieszkania chronionego, gdzie dziewczyny będą mogły mieszkać przez najbliższe 1,5 roku, tak, żeby miał czas na znalezienie pracy i usamodzielnienie się. Koszty związane z utrzymaniem mieszkania będą leżały po naszej stronie, lokatorki będą płaciły jedynie za media. Mieszkania nie są im przydzielone dożywotnio, w sumie w ramach trwałości projektu będą one dostępne przez 5,5 roku. Po 1,5 roku będziemy chcieli, by zamieszkali w nich chłopcy, którzy osiągną pełnoletność – mówi Wiesław Daszkowski, dyrektor PCPR w Starachowicach.

Obie dziewczyny jeszcze się uczą, jedna już pracuje, gdyż chodzi do szkoły w systemie zaocznym. Jak mówią, własne mieszkanie to dla nich ogromna szansa i duża pomoc na drodze do samodzielności. Pierwsze tygodnie w nowym domu pokazały, że doskonale radzą sobie z obowiązkami, samodzielnie sprzątają, gotują a w przyszłości chcą żyć normalnie, jak każdy z nas.

W ramach projektu „Usługi społeczne dla rodziny, PCPR prowadzi specjalistyczną pomoc w ramach pieczy zastępcze oraz pomaga osobom niepełnosprawnym (m.in. organizuje 14-dniowy wyjazd dla 100 osób, zapewnia dojazd do placówek zdrowia i instytucji publicznych). Gmina Starachowice świadczy usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, gmina Pawłów prowadzi zajęcia dla dzieci z rodzin niewydolnych, gmina Mirzec doposażyła istniejący Klub Seniora, jak również sfinansowała zajęcia dla osób starszych, ZDZ stworzy klub seniora dla 25 osób, sfinansuje kursy języka migowego i kurs pierwszej pomocy – wyliczał Michał Stępień, pracownik PCPR.

Projekt trwa od czerwca 2019 roku do 31 maja 2022 roku. Jego całkowita wartość to ponad 3,4 mln zł.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiła: Z rzeki wyłowiono ciało kobiety. Policja ustala tożsamość
Następny artykułBilety na Kortowiadę już w sprzedaży! [VIDEO]