A A+ A++

Udostępnij!

Z wiceburmistrzem Markiem Rymarzem  rozmawiamy o tym jak postępują realizowane w gminie inwestycje mieszkaniowe oraz o planach gminy na najbliższe lata dotyczących nowych przedsięwzięć. 

NysaInfo.pl: Nysa buduje się w zasadzie jak długa i szeroka. Gdzie nie spojrzymy, to są tam pozaczynane jakieś inwestycje budowlane. Budują inwestorzy prywatni, a także SIM. To budownictwo możemy podzielić na 2 kategorie: jednorodzinne i wielorodzinne. Zaczynając od budownictwa wielorodzinnego, to niedawno zakończył się nabór na mieszkania przy ulicy Wałowej. Wniosków było więcej niż mieszkań.

Marek Rymarz, wiceburmistrz Nysy: Inwestycja cieszy się dużym zainteresowaniem, pewnie ma to związek ze świetną lokalizacją w centrum naszego miasta i wspaniałą infrastrukturą wokół. Na zainteresowanie nie narzekamy. Na 36 mieszkań wpłynęło ponad 60 wniosków. W tej chwili przystępujemy do ich przeglądu i przyznawania punktów osobom aplikującym zgodnie z kryteriami uchwalanymi przez Radę Miejską. Następnie będzie z tego ułożony ranking, a później będziemy procedować dalej.

Także na razie należy uzbroić się w cierpliwość. Niemniej jednak można zobaczyć, że inwestycja idzie zgodnie z planem. Ostatnio trwało, zapewne dosyć uciążliwe dla sąsiadów niemalże ciągłe wylewanie betonu. Przedmiotem wykonania jest poziom -1, czyli parking podziemny.

W Internecie pojawiają się głosy, że jest trochę drogo. Za metr kwadratowy wychodzi około 11 tys. złotych.

Dobrze by było, gdyby osoby, które mówią, że wychodzi troszkę drogo, domówiły, w jakim standardzie będą mieszkania, bo fajnie jest porównywać cenę metra kwadratowego mieszkania na przedmieściach w małym mieście w stanie surowym z mieszkaniami, które są w centrum silnego ośrodka gospodarczego i są wykończone pod klucz.

To jest bardzo duża różnica. Jeżeli ktoś próbuje porównywać kwoty, które trzeba w Nysie zapłacić za mieszkania w stanie deweloperskim, czyli w takim, do którego trzeba w zasadzie dołożyć jeszcze kolejną połowę wartości, żeby położyć podłogi, gładzie, pomalować ściany, wyłożyć kafelki w przedpokoju i zrobić łazienkę no to wtedy ta kwota wzrośnie znacznie powyżej 11 tysięcy złotych.

Uważamy, że kompletne mieszkanie wykończone pod klucz, do którego można wnieść meble, przykręcić karnisze, lampy i w zasadzie móc zamieszkać w cenie 11 tys. złotych za metr kwadratowy jest dobrą ofertą. Średnio metr kwadratowy mieszkania w Polsce w stanie deweloperskim oscyluje obecnie w okolicach 11 tysięcy złotych.

Jeśli ktoś ma trochę bardziej zasobny portfel, to może walczyć o działki pod budownictwo jednorodzinne na ulicy Pułaskiego. Już kilka miesięcy temu te działki były wystawione na sprzedaż przez gminę jak to wygląda w chwili obecnej?

Sprzedaż została zakończona i zrealizowana. W związku, z tym że mamy zainteresowanie części osób, które chciałyby mieszkać w swoim własnym domu, a nie w bloku wielorodzinnym to przygotowujemy kolejną ofertę. Opublikowaliśmy ogłoszenie o przetargu na 4 nieruchomości, które są położone w rejonie ulicy Kordeckiego, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie Orlinka i Osiedla Rodzinnego na Podzamczu. Są to 4 działki o wielkości około 7-8 arów. Przetarg odbędzie się w przyszłym miesiącu (w maju – przyp. red.), więc warto zapoznać się z tym ogłoszeniem. Do 22 maja należy wnieść wadium, a przetarg odbędzie się 28 maja.

Zostając przy budownictwie wielorodzinnym. Wspomnieliśmy o mieszkaniach przy ulicy Wałowej, jednak gmina ma również plany budowy mieszkań na terenie po dawnym FSD. Kiedy zacznie się tam coś dziać?

W tej chwili na poziomie rządowym zostały przekazane dodatkowe środki na rozwój tego typu budownictwa. Fundusz został zwiększony, a my aplikujemy o te środki. Jeżeli ten proces przebiegnie pomyślnie, to jesienią tego roku powinna się już rozpocząć budowa. Warto dodać, że będzie to inwestycja realizowana bezpośrednio przez gminę.

Ta inwestycja, która jest obecnie realizowana na ulicy Wałowej, jest przedsięwzięciem nyskiego SIM-u. Należy także wspomnieć o bardzo dużej inwestycji, która będzie realizowana w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Orląt Lwowskich przez SIM Opolskie. Tam ponad 300 mieszkań będzie zlokalizowane na przestrzeni 2 razy większej niż osiedle Belweder. Będzie to inwestycja z dużą ilością zieleni, dogodnymi miejscami postojowymi i w dogodnej lokalizacji, która pojawi się w naszym mieście.  Na te mieszkania również będzie można aplikować. Będą to mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności.

Nowe mieszkania na terenie po dawnym FSD to nie jedyne rzeczy, które są zaplanowane na tym obszarze. Kilka miesięcy temu zakończyły się zmiany proceduralne pozwalające przeznaczyć część tego terenu pod handel wielkopowierzchniowy.

Te plany są już zgodne z oczekiwaniami inwestora, niemniej jednak inwestor cały czas jest na etapie uzgadniania koncepcji obsługi ruchu komunikacyjnego z zarządcą. W szczególności z zarządcą Ronda Solidarności, czyli Zarządem Dróg Wojewódzkich. Dopóki nie będzie pozytywnych uzgodnień w zakresie przebudowy ronda i budowy układu komunikacyjnego w tym obszarze trudno będzie inwestorowi rozpocząć tę inwestycję. Wiem jednak, że wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Dużo dzieje się również w okolicy Jeziora Nyskiego.

Zgadza się, korzystając z okazji, warto wspomnieć, że w obrębie Skorochowa i Głębinowa zostanie przeprowadzony przeprowadzony przetarg nieograniczony na nieruchomości, na których będzie można wybudować hotel bądź pensjonat. Działki są atrakcyjnie zlokalizowane w bezpośredniej bliskości Jeziora Nyskiego. Są to 4 działki, które mają powierzchnię około 35 – 45 arów, także kupując jedną albo sąsiadujące z sobą działki można zrealizować bardzo fajny projekt, w ramach którego powstanie na przykład baza turystyczna.

Ten przetarg odbędzie się w czerwcu. Do 29 maja należałoby wpłacić wadium, a 4 czerwca odbędzie się przetarg nieograniczony. Mam nadzieję, że te nieruchomości również spotkają się z zainteresowaniem inwestorów co z korzyścią wpłynie na zagospodarowanie naszego jeziora i zapewnienie baz noclegowych dla turystów, którzy coraz chętniej odwiedzają to miejsce.

Trzeba przyznać, że ostatnie lata to dość intensywne i pozytywne zmiany na terenie Jeziora Nyskiego.

Tak, a przed nami kolejne zmiany. Nasza AKWA rozpoczęła inwestycję związaną z budową domków całorocznych. Dodatkowo na terenie ośrodka będzie wybudowana sala konferencyjna, która ma sama w sobie uatrakcyjnić możliwość realizacji szkoleń i eventów, czyli czegoś, czego w tej chwili w Nysie brakuje.

Na ten moment bolączką naszego miasta nadal jest brak hotelu sieciowego, takiego o standardzie co najmniej trzech gwiazdek, czyli dużego nowoczesnego hotelu, który zapewni obsługę nie tylko turystów, ale również inwestorów, którzy coraz liczniej w związku z rozwojem zakładów Umicore i INOWAY, a także pozostałych, które mają na terenie strefy być realizowane, pojawiają się w naszym mieście. Dla inwestorów i ich pracowników byłoby wielką wygodą, gdyby w Nysie powstał właśnie taki hotel, należący do jakiejś ogólnopolskiej sieci. Na tym będziemy koncentrować nasze działaniu, aby znaleźć inwestora, który na terenie gminy Nysa zrealizuje właśnie taką inwestycję.

Dziękuję za rozmowę.

Również dziękuję.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdrestaurowana stajnia dostała drugie życie. Można oddać na nią głos w konkursie „Modernizacja Roku”
Następny artykułPo wypadku z udziałem DJ-a znaleziono TO