Mieszkańcy wsi Marchewki w gminie Siemkowice są wdzięczni kuratorowi sądowemu z Wielunia za uratowanie życia 70-latkowi. Anonimowe pismo w tej sprawie trafiło do nas dzisiaj.
W dniu 29 listopada uratował on życie naszego sąsiada 70-letniego mieszkańca wsi Marchewki z gminy Siemkowice. Tego dnia był on w jego miejscu zamieszkania i zauważył, że od kilku dni jego dom jest nieogrzewany (na dworze były temperatury ujemne), co zagrażało jego zdrowi i życiu. Kurator wykazał się dużą empatią, nie był jemu obojętny los człowieka i wezwał pogotowie ratunkowe, mieszkaniec został przewieziony do szpitala. Obowiązkiem każdego z nas jest jest reagowanie na krzywdę innych, jednak my jako mieszkańcy wsi nie zwróciliśmy uwagi na potrzeby samotnie mieszkającego mężczyzny.
– to fragment anonimowego listu, który do nas nadesłano.
Policja apeluje, żeby być czujnym na krzywdę innych osób, zwłaszcza starszych i samotnych, które nie są w stanie o siebie zadbać. O takich sytuacjach należy powiadamiać odpowiednie służby i instytucje, m.in. ośrodki pomocy społecznej czy policję.
Policjanci prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe, sprawdzając miejsca, w których mogą znajdować się osoby narażone na wychłodzenie. Dzielnicowi apelują do wszystkich, którzy mają wiedzę na temat osób, które szukają miejsc noclegowych na klatkach schodowych, w pustostanach, altankach działkowych. Wystarczy, że rozejrzymy się w okolicy naszego miejsca zamieszkania. Kiedy zauważymy taką osobę zaalarmujmy policję! Zdarza się, że przechodzimy obojętnie obok osób leżących na chodniku, trawniku, śpiących pod wiatą przystankową, czy też na parkowej ławce. Okażmy tym osobom serce. Nie skreślajmy ich szans na przeżycie tylko dlatego, że sami doprowadzili się do alkoholowego upojenia. Dzięki intensywnym działaniom służb bezpieczeństwo osób w kryzysie bezdomności jest dużo większe. Ale warto pamiętać, że tutaj każdy może okazać się pomocny. Dlatego nie bądźmy obojętni. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie. Warto także skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna i wymagająca pomocy”. Każde naniesione na mapę zagrożenie jest sprawdzane przez policjantów, którzy dzięki takim zgłoszeniem mogą szybko zareagować docierając do osób znajdujących się w sytuacji zagrażającej ich zdrowiu i życiu. – informuje Wioletta Mielczarek z pajęczańskiej policji.
Dlatego trzeba reagować, a jak pokazuje przykład z gm. Siemkowice problem ten dotyczy też osób starszych i samotnie mieszkających.
Fot. freepik.com/rawpixel.com
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS