A A+ A++

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu w punktach sprzedaży detalicznej na terenie Osiedla Tysiąclecia. Zdecydowana większość mieszkańców była przeciwko wprowadzeniu obostrzeń. Obecnie w Katowicach tzw. nocna prohibicja funkcjonuje na terenie 6 dzielnic.

Osiedle Tysiąclecia bez prohibicji

– Dotychczas na wniosek społeczności lokalnych, konsultacje zostały przeprowadzone w 8 dzielnicach. W przypadku Giszowca i Zawodzia mieszkańcy w sposób zdecydowany nie wyrazili aprobaty dla takiego rozwiązania – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Podobnie jest w przypadku Osiedla Tysiąclecia. Przeprowadziliśmy tam konsultacje społeczne i zgodnie z wolą mieszkańców osiedla podjąłem decyzję o odstąpieniu od przygotowania projektu uchwały wprowadzającej ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu na terenie tej dzielnicy – dodaje prezydent.

Z początkiem listopada uruchomiono konsultacje społeczne w sprawie ewentualnego wprowadzenia ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu na terenie Osiedla Tysiąclecia. Była to reakcja na podjęcie stosownej uchwały przez Radę Dzielnicy nr 9 Osiedle Tysiąclecia. Opinie mieszkańców były zbierane na przełomie listopada i grudnia na dwa sposoby: w trakcie otwartego spotkania w dzielnicy, które odbyło się 28 listopada w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej „Piast” przy ul. Zawiszy Czarnego 8 oraz poprzez formularz konsultacyjny. Ankiety można było wypełniać online na stronie katowice.eu/konsultacje lub tradycyjnie za pomocą formularza papierowego do pobrania w dwóch dzielnicowych bibliotekach (przy ul. Chrobrego 2 i ul. Piastów 20). Dostępne były od 20 listopada do 4 grudnia.

Mieszkańcy Tysiąclecia podjęli decyzję

W trakcie konsultacji wpłynęły 1 523 formularze, jednak 470 ankiet (31%) zostało uznanych za nieważne. Powodem ich unieważnienia były m.in. brak danych osobowych lub niepełne dane na formularzu czy oddawanie głosów przez mieszkańców spoza dzielnicy. Przeciw wprowadzeniu ograniczeń w zakresie nocnej sprzedaży alkoholu na terenie Osiedla Tysiąclecia opowiedziało się 74% osób biorących udział w głosowaniu (781 osób), które poprawnie wypełniły formularz ankietowy. 271 osób (prawie 26%) opowiedziało się za wprowadzeniem regulacji prawnych dotyczących godzin sprzedaży alkoholu, a 1 osoba nie miała zdania w temacie.

Pierwsze ograniczenie dot. nocnej sprzedaży alkoholu zostało wprowadzone uchwałą Rady Miasta Katowice w lipcu 2018 roku w Śródmieściu. W kolejnych latach doszły dzielnice: Szopienice-Burowiec i Załęże – od lutego 2021 r., Dąbrówka Mała i Bogucice – od lipca 2022. Do wymienionych dzielnic w czerwcu tego roku dołączyła Koszutka.

Celem wprowadzenia nocnej prohibicji jest ograniczenie spożywania alkoholu  w nieprzeznaczonych do tego celu miejscach. Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu nie dotyczy pubów czy restauracji, które swoim klientom dalej mogą serwować tego rodzaju asortyment. Zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwalają gminom na wprowadzenie prohibicji wyłącznie w całych dzielnicach, co oznacza, że nie może być ona wprowadzona na wybranym obszarze czy też ulicy.

Jak pokazują statystyki, wprowadzenie tzw. nocnej prohibicji wpływa na liczbę interwencji z alkoholem w tle. W 2017 roku katowiccy strażnicy miejscy interweniowali w związku ze spożyciem alkoholu 2043 razy, a w 2022 roku 1256 razy, natomiast doprowadzeń do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania w 2017 r. było 742, a w 2022 r. – 514.

Raport z konsultacji

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak unikać błędów przy zakupie nieruchomości: Moje doświadczenia z Wejherowa
Następny artykułSportowe podsumowanie roku 2023 w Jaworznie