A A+ A++

Morfologia, pomiar ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy i cholesterolu – te wszystkie badania można zrobić za darmo na NFZ w ramach programu Profilaktyka 40+. Okazuje się jednak, że z tej możliwości skorzystało zaledwie 7,5 procent uprawnionych. Najgorzej było na Podkarpaciu. Dlaczego nie chcemy się badać?

Z danych GUS wynika, że w 2022 roku w Polsce żyło 37,9 mln ludzi, z czego 20 mln to osoby po czterdziestce. Z kolei według analizy MedTech Polska w tym samym czasie wykonano 6,6 mln badań laboratoryjnych w ramach programu Profilaktyka 40+. Liczba rozłożyła się na 1,5 mln pacjentów, którzy zdecydowali się wziąć udział w programie. Czyli na jedną osobę przypadło 4,4 badania. 

Profilaktyka 40+. W których regionach mieszkańcy najchętniej się badali?

Najwięcej, bo prawie 1,3 mln badań wykonali mieszkańcy Wielkopolski, na drugim miejscu plasuje się Śląsk (664 tys.), a na trzecim Małopolska (652 tys.). Najmniej badań przeprowadzono w województwach opolskim (163 tys.) i podkarpackim (123 tys.). Choć, jeśli spojrzeć na liczbę ludności w poszczególnych województwach, to mazowieckie ma najmniej powodów do dumy. Mieszka tutaj 5,5 mln osób, w tym prawie 2,2 mln w wieku 40-65, a wykonanych zostało zaledwie 338 tys. badań.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŁzy same cisną się do oczu. Wspomina przygnębiającą sytuację z Willisem na planie filmu
Następny artykułStrażak Sam na żywo. Przygoda na Biwaku – spektakl muzyczny