Ruszył remont ulicy Reja w Rejowcu Fabrycznym. W ramach tych prac przebudowane zostaną jezdnia i chodnik. Wielu mieszkańców ulicy uważa jednak, że ta inwestycja to marnotrawstwo publicznych pieniędzy, bo pilniejszą potrzebą jest wymiana sieci kanalizacyjnej. Inaczej sprawę widzi Ratusz.
– Gdyby ktoś kazał nam wybierać między remontem ulicy, a remontem kanalizacji i ja, i większość sąsiadów wybralibyśmy to drugie – mówi nam jeden z mieszkańców ul. Reja. – Sieć kanalizacyjna na naszej ulicy ma z 60 lat. Nie pamiętam, aby kiedykolwiek była gruntownie przebudowywana. Rury są zniszczone, woda wycieka, a to przecież może doprowadzić do tego, że zapadnie się chodnik czy kawałek szosy. Dlatego uważamy, że kolejność zaplanowanych przez miasto prac nie jest właściwa. Powinno się je zacząć od kanalizacji, żeby się później nie okazało, że nowy asfalt trzeba zrywać albo co gorsza, że podmyła go woda z nieszczelnej sieci – mówi nam jeden z mieszkańców.
– Mieszkam przy Reja kilka lat i w tym – można powiedzieć – krótkim czasie mieliśmy przynajmniej kilkanaście awarii. I to nie jest tak, że wrzucamy do toalety co popadnie, jak uważają niektórzy. Problemem jest stara, zapychająca się i niewydolna kanalizacja – dodaje inna z mieszkanek ulicy.
Nasi rozmówcy zwracają również uwagę, że prace remontowe ruszyły w dość niefortunnym czasie. Spadł śnieg i robotników nie ma, a przez rozkopany chodnik niektórzy z sąsiadów nie mogą wjechać na swoje posesje, parkują więc na ulicy.
– A najgorsze jest to, że nie wiemy ile to potrwa – mówią.
Remont ulicy Reja to część większego projektu, zakładającego podniesienie funkcjonalności i bezpieczeństwa układu komunikacyjnego w centrum miasta. Przebudowa czeka także ul. Słowackiego, Mickiewicza, Parkową, Hirszfelda i drogi KDD-44, 45 i 47. Całość prac ma kosztować ponad 4,7 mln zł.
Urząd Miasta przekonuje, że obawy mieszkańców są przesadzone.
– Nowoczesne metody pozwalają np. technologią przewiertów wykonywać prace bez kolizji z chodnikami. Uzgodniliśmy z wykonawcą także pewne prace zabezpieczające m.in. dla studzienek. Zgodnie z harmonogramem prac ustalonym z Firmą STRABAG, termin realizacji zadania mija w czerwcu 2024 r. Nikt nie mógł przewidzieć pogorszenia się pogody. Tego typu inwestycje zawsze są związane z niedogodnościami, dlatego prosimy o trochę cierpliwości i wyrozumiałości – odpowiada na zarzuty mieszkańców Ratusz.
Urzędnicy dodają, że zakres przebudowy uwzględniał również wcześniejsze postulaty mieszkańców, dotyczące likwidacji chodnika celem wydzielenia miejsc postojowych dla aut.
– Z informacji, które przekazują nam mieszkańcy, z bezpośrednich rozmów z nimi, wynika, że na ogół są zadowoleni z tej inwestycji, bo poprawi ona przejezdność, stan nawierzchni ulic i ogólną estetyka osiedla. Tak więc głosy są różne. Samorząd pozyskał bardzo atrakcyjne dofinansowanie tej inwestycji z „Polskiego Ładu” i z tego trzeba się cieszyć – przekonują urzędnicy, a przy okazji apelują, by mieszkańcy nie zostawiali samochodów przy ulicy, gdyż utrudnia to pracę pługa… (w)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS