Opublikowany w piątek raport objął 83 miasta Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, Bałkanów Zachodnich i Turcji. Respondenci z poszczególnych krajów odpowiadali na pytania dotyczące generalnej satysfakcji z życia w mieście oraz dostępnych w nim usług i udogodnień, m.in. transportu publicznego, służby zdrowia, lokalnej administracji czy działań podejmowanych w trosce o dobro środowiska. Badaczy interesowało również poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.
Ranking wygrały dwa skandynawskie miasta: Kopenhaga i Sztokholm. Z badań wynika, że ich mieszkańcy aż w 98 proc. są zadowoleni ze wszystkiego, co proponują im państwowe i lokalne władze.
Ostatni na liście jest Belgrad. Mieszkańcy stolicy Serbii akceptują miasto zaledwie w 63 proc. Serbom brakuje pracy, zaufania społecznego, udogodnień dla seniorów i rodzin z dziećmi, mają też problem z tolerancją dla imigrantów. – Wyniki raportu są bardzo ważne i mogą pomóc w określeniu priorytetów inwestycyjnych dla polityki spójności UE – podkreśla Elisa Ferreira, europejski komisarz ds. spójności i reform.
Krakowska kultura na piątkę z plusem
W badaniu uwzględniono cztery polskie miasta, w każdym z nich poziom zadowolenia mieszkańców przekracza 90 proc. Zdaniem respondentów najlepiej mieszka się w Gdańsku (97 proc.). Zadowoleni ze swojego miasta są też białostoczanie (95 proc.) i warszawiacy (93 proc.). Kraków uplasował się na czwartym miejscu (91 proc.).
Stolicę Małopolski zakwalifikowano do grupy miast liczących między 500 tys. a milionem mieszkańców. W tej samej znalazły się m.in. Amsterdam, Bordeaux, Glasgow, Oslo i Zurich. Ranking zdecydowanie wygrał Zurich (97 proc. zadowolenia z życia w mieście), ale krakowianie również widzą wiele plusów z życia nad Wisłą. Z raportu wynika, że w porównaniu do 2015 roku jakość życia w Krakowie wzrosła o 61 proc.
Mieszkańcy Krakowa są zadowoleni m.in. z oferty kulturalnej miasta, czyli dostępu do teatrów, kin, muzeów i bibliotek (ponad 91 proc.) oraz przestrzeni publicznych, tj. rynki, place czy strefy wyłączone z ruchu samochodowego (85 proc.). Cieszą nas też tereny zielone – znajdujące się w Krakowie parki, zieleńce i ogrody satysfakcjonują niemal 81 proc. mieszkańców. Dla porównania – poziom zadowolenia z terenów zielonych w Malmö sięga aż 96 proc.
Tak dla LGBT, imigrantów i seniorów
Krakowianie są w miarę gościnni – najwyżej 79 proc. mieszkańców uważa, że Kraków to dobre miejsce do życia dla imigrantów i, co ciekawe, nawet 83 proc. twierdzi, że miasto jest bezpieczne dla osób LGBT.
Dobrze wypadły też udogodnienia dla rodzin z dziećmi i osób starszych – nawet 91 proc. respondentów podkreśla, że miasto jest przyjazne rodzinom, a 89 proc. nie ma zastrzeżeń do polityki senioralnej.
Uważamy, że miasto jest czyste (75 proc.), ale głośne (50 proc., przynajmniej przed pandemią). Nic dziwnego, ponad połowa krakowian używa codziennie samochodu, podczas gdy w holenderskim Groningen robi to zaledwie 29 proc. mieszkańców. Na szczęście równie chętnie korzystamy z transportu publicznego i jesteśmy z niego zadowoleni na poziomie nawet 85 proc. Rośnie też liczba rowerzystów – 15 proc. krakowian każdego dnia jeździ na rowerze.
Powietrze do wymiany
Co mieszkańcom Krakowa się nie podoba? Słabo wypada dostęp do służby zdrowia. Poziom zadowolenia krakowian waha się między 48 a 65 proc. U warszawiaków wskaźnik ten jest jeszcze niższy i wynosi zaledwie 41 proc. Fatalnie jest z krakowskim powietrzem. Zaledwie 18 proc. respondentów uznaje je za czyste i korzystne do oddychania, co daje Krakowowi drugie miejsce (po Skopje) na liście najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast.
Prawie 1/5 krakowian boi się samotnie chodzić w nocy po mieście. Mieszkańcy Krakowa są też nieufni – z raportu wynika, że zaufanie do innych ma 60-72 proc. mieszkańców. Lokalnym włodarzom ufa niemal 70 proc., ale 45 proc. uważa równocześnie, że w mieście istnieje duża korupcja.
Niestety, nadal trudno w Krakowie o pracę. Ponad połowa mieszkańców uważa, że znalezienie zatrudnienia w królewskim mieście wcale nie jest takie łatwe.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS