A A+ A++

Policja, fot: fotolia.com

Policjanci wołomińscy ostrzegają przed oszustami wyłudzającymi pieniądze metodą „na BLIK”. Większość tego typu przestępstw zaczyna się od przejęcia czyjegoś konta na portalu społecznościowym. Przestępcy za ich pomocą rozsyłają prośby do znajomych o opłacenie jakiegoś zamówienia czy też pożyczkę pieniędzy.

Na czym polega oszustwo?
Wczoraj policjanci z Komisariatu Policji w Kobyłce zostali powiadomieni o oszustwach metodą „na BLIK”, która polega na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go znajomemu. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze albo prosi o wygenerowanie kodu na przelew BLIK na numer telefonu.

Tak też się stało w przypadku mieszkańców Kobyłki. Mężczyzna poinformował policjantów o oszustwie internetowym, gdzie sprawca wysłał link podszywając się pod stronę banku i uzyskał dwa kody BLIK, dzięki czemu wypłacił z konta pokrzywdzonego 1 000 zł. Kobieta wystawiła do sprzedaży produkty AGD na popularnym portalu internetowym. Oszust, rzekomo zainteresowany tą ofertą, podszył się pod klienta i uzyskał dostęp do konta bankowego pokrzywdzonej, z którego wypłacił 2 000 zł za pomocą kodu BLIK.

W związku z pojawieniem się tej metody działania oszustów „na BLIK” policjanci apelują o ostrożność i przypominają o ważnych zasadach bezpieczeństwa.

Aby nie paść ofiarą przestępstwa oszustów działających tą metodą, wszyscy użytkownicy komputerów i telefonów komórkowych powinni pamiętać o:
– wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania;
– zabezpieczaniu swoich konta na portalach społecznościowych, aby oszustowi trudniej było włamać się na nasze konto i podszyć się pod nas;
– nieotwieraniu maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników;
– niewpisywaniu w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła;
– kontrolowaniu stron internetowych, które przeglądają najmłodsi;
– zablokowaniu witryn, które według nas dzieci nie powinny przeglądać;
– ograniczonym zaufaniu.

Oszuści coraz częściej podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDo Gdańska zamiast jastrzębian zawita Resovia
Następny artykułZerwana sieć trakcyjna na Annopolu. Aż 3 ekipy naprawiały awarię [WIDEO]