A A+ A++

Mieszkańcy Żakowic, Różycy i okolic złożyli protest w związku z budową i uruchomieniem masztu 5G w Żakowicach. Maszt faktycznie umieszczony na terenie prywatnym przy ul. Zagajnikowej, w pobliżu domów jednorodzinnych.

(Fot. Karolina Kolasa)

“Obawiamy się promieniowania”

W okolicy, w odległości około 300-400 metrów od masztu 5G znajdują się również: przedszkole, szkoła i klub sportowy. Obecność stacji nadajnikowej tak blisko zabudowań bardzo niepokoi mieszkańców. – Maszt 5G jest postawiony za blisko domów i działek. A przecież do tej pory naukowcy nie stwierdzili, jak promieniowanie magnetyczne oddziałuje na ludzi. Należałoby ten maszt postawić gdzieś w polach – podkreśla jeden z mieszkańców.

Co na to operator sieci?

W oficjalnej odpowiedzi inwestora, który w tym przypadku jest operator sieci Play, można przeczytać wyjaśnienie wyboru akurat tego miejsca.

Budowana stacja pokrywa swoim sygnałem obszar ponad 6 km kw. Dzięki swojej lokalizacji zapewni dobry zasięg w miejscach do tej pory doświadczających braku takiego sygnału, głównie w miejscowości Różyca oraz w okolicznych takich jak Żakowice, Przanowice oraz częściowo Kaletnik. Jakość usług powinna się również poprawić w południowo-zachodniej części Koluszek. Dzięki uruchomieniu tej stacji mieszkańcy wspomnianych miejscowości uzyskali dostęp do nowoczesnych usług bazujących na łączności bezprzewodowej.

Jak mówi prof. Sławomir Hausmann, kierownik Zakładu Telekomunikacji w Instytucie Elektroniki Politechniki Łódzkiej, nauka dotąd nie wykazała związku przyczynowo-skutkowego między falami radiowymi, a negatywnymi skutkami zdrowotnymi.

Operator masztu dodaje, że przed instalacją stacji bazowej w Żakowicach, dokonano odpowiednich pomiarów. – Jak wynika z przeprowadzonych pomiarów pola elektromagnetycznego, zakres zmierzonych wartości PEM mieści się znacząco poniżej bezpiecznych limitów wynikających ze stosownego rozporządzenia Ministra Zdrowia. Pomiary przeprowadzono w ponad 40 różnych punktach pomiarowych – czytamy w nadesłanym komunikacie.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

Stacja bazowa w Żakowicach jako obiekt tymczasowy, została uruchomiona pod koniec stycznia. Średnio codziennie przesyła ponad 300 GB danych, a loguje się do niej każdego dnia około 1,5 tys. użytkowników.

Czytaj także: Ciąg dalszy sporu o budowę stacji przeładunkowej odpadów w Zgierzu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe informacje na temat Cezarego Kucharskiego. Poznaliśmy przyczyny dramatu
Następny artykułRosja nie przybyła na ważne spotkanie OBWE