A A+ A++

SANOK / PODKARPACIE. Nie milkną echa głośnej w ostatnich dniach sprawy dotyczącej petycji grupy mieszkańców Sanoka i okolic, którzy w formie petycji podpisanej przez ponad 200 osób, zwrócili się do zarządu Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej z wnioskiem o usunięcie ze wspólnej przestrzeni, dwóch rzeźb prezentujących sylwetki nagich mężczyzn i postawienie w ich miejsce dwóch figur Matki Bożej. Temat wywołał duże emocje. Dotarliśmy do pełnej treści złożonej w SSM petycji.

Z prośbą o przesłanie do naszej redakcji petycji złożonej przez mieszkańców Sanoka i okolic zwróciliśmy się do zarządu Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Z uwagi na ochronę danych wrażliwych (ustawa o RODO), nie możemy Państwu udostępnić listy z podpisami osób, które poparły petycję – poinformował nas prezes SSM Bogdan Florek.

Jutro jesteśmy umówieni z prezesem na wywiad w sprawie petycji.

grafika poglądowa

Dotarliśmy natomiast do pełnej treści złożonego w SSM dokumentu. Petycja miała zostać podpisana przez 218 osób. Oto jej treść:

Zwracamy się z żądaniem usunięcia i likwidacji dwóch tzw. rzeźb, które znajdują się na terenie Waszej Spółdzielni. Chodzi o dwie sylwety nagich mężczyzn.

Rzeźby te obrażają nasze uczucia moralne, szpecą i straszą swoją brzydotą, wynaturzeniem ludzkiego ciała, są obsceniczne.

My mieszkańcy Sanoka i okolic już mamy dosyć patrzenia na coś co obraża nasze uczucia moralne, urąga pięknu, wprowadza zamęt i gorszy dzieci i młodzież.

Na domiar złego „rzeźby” te są w centrum życia publicznego, przy sklepach, poczcie, parkingu, przystanku autobusowym oraz o zgrozo (!) przy placu zabaw dla dzieci i miejscu ćwiczeń! Jesteśmy przez to zmuszani do obcowania i ciągłego patrzenia na tę brzydotę i szpetne „dzieła”. Jest to gorszące i niemoralne. Dlatego oczekujemy natychmiastowego rozwiązania problemu.

Jednocześnie żądamy, aby umożliwić nam postawienie w miejscach po „rzeźbach”, dwóch figur, które swym pięknem i duchowym znaczeniem wynagrodzą nam cierpienia moralne doznane przez poprzednie lata. Będzie to biała figurka Matki Bożej oraz koło placu zabaw figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku.

Z poważaniem,

Mieszkańcy Sanoka i okolic.

(lista w załączeniu)

źródło: Sanocka Spółdzielnia Mieszkaniowa

Przypomnijmy, że trzy rzeźby zlokalizowane w okolicach ulic Traugutta oraz Langiewicza w Sanoku powstały w 1986 roku. Stworzyli je ówcześni studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którzy do Sanoka przyjechali na zajęcia praktyczne w ramach pleneru artystycznego. Za przyjazd studentów zapłaciła Sanocka Fabryka Autobusów „Autosan”. Przez blisko 40 lat, rzeźby wtopiły się w krajobraz dzielnicy i wielu mieszkańców nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Przynajmniej takie głosy usłyszeliśmy podczas naszej dzisiejszej rozmowy z napotkanymi mieszkańcami dzielnicy Wójtostwo. Więcej w naszej SONDZIE VIDEO poniżej. Do tematu będziemy wracać.

Przypominamy również, że w CZWARTEK o godzinie 16:00 będziemy na Państwa czekać przy placu zabaw przy ul. Langiewicza. Chętnie wysłuchamy każdego, kto będzie chciał wyrazić swoje zdanie przed kamerą. Do zobaczenia!

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK: „Rzeźby przeszkadzają tym moherowym. Normalnym nie” (SONDA, VIDEO)

grafika poglądowa

SANOK. Figury Maryjne zamiast „obscenicznych” rzeźb? (FOTO)

grafika poglądowa, petycja: internet

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOrganizacja pierwszego magazynu dla e-commerce
Następny artykułWielka sensacja w kwalifikacjach olimpijskich! Jak one mogły to przegrać?