A A+ A++

W sierpniu 2020 r. premier Mateusz Morawiecki ogłosił: – Niech maszty z biało-czerwoną, rozsiane w całym kraju, pokażą nasze przywiązanie do Polski.

Premier podczas inauguracji programu budowy masztów na flagi Polski fot. Twitter/KPRM

Za 6 mln zł z funduszu przeciwdziałania COVID-19 postanowił ufundować każdej z polskich gmin maszt z narodową flagą. Wystarczyło, by mieszkańcy opowiedzieli się za tym w głosowaniu. W gminach do 20 tys. mieszkańców potrzeba było zaledwie 100 głosów, od 20 do 100 tys. – 500 głosów, a w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców – 1000 głosów. Pierwotnie akcja miała potrwać do północy w Święto Niepodległości, ale została przedłużona do końca roku. Głosowanie zakończono minutę przed północą w sylwestra.

Teraz już są znane jego wyniki. W Częstochowie zainteresowanych masztem w darze od premiera było zaledwie 201 osób. Za mało, bo potrzeba było 1000 głosów. W Lublińcu zagłosowało 139 osób, czyli 27 proc. wymaganych. W Kłobucku zabrakło 43 proc. potrzebnych głosów, w Krzepicach zagłosowało tylko 28 osób na 100 wymaganych. Z miast powiatowych w regionie częstochowskim tylko w Myszkowie oddano tyle ile trzeba głosów, a nawet o 5 proc. więcej.

Z mniejszych miejscowości najmocniej za masztem opowiedzieli się mieszkańcy Przyrowa. Oddając 284 głosy (czyli 284 proc. potrzebnych), zajęli 5. miejsce w województwie śląskim. Szóste zajęli mieszkańcy Lelowa, oddając 264 głosy na 100 potrzebnych.

W powiecie częstochowskim maszty z narodową flagą staną także w Blachowni, Koniecpolu, Kamienicy Polskiej, Starczy, Rędzinach, Janowie, Olsztynie, Poczesnej i Mstowie. Nie będzie ich w Konopiskach, Mykanowie, Kłomnicach, Dąbrowie Zielonej i Kruszynie, w której za masztem zagłosowało tylko 6 osób.

W powiecie kłobuckim „biało-czerwonej” od premiera nie chciały – obok Kłobucka – także Krzepice. Pojawi się za to w Pankach, Popowie, Miedźnie, Opatowie, Lipiu i Wręczycy Wielkiej.

W powiecie lublinieckim za mało głosów oddali nie tylko mieszkańcy Lublińca, ale także Pawonkowa, Ciasnej i Kochanowic. Maszty staną w Boronowie, Woźnikach, Herbach i Koszęcinie.

Powiat myszkowski jako jedyny okazał się jednomyślny. Mieszkańcy wszystkich pięciu gmin wykazali się aktywnością w głosowaniu i flagi będą powiewać w każdej z nich. Poza Myszkowem także w Żarkach, Poraju, Niegowie i Koziegłowach.

W sumie na 39 gmin (w tym Częstochowa) regionu częstochowskiego maszty z flagami staną w 27.

Wyniki głosowania można znaleźć TUTAJ.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznań: UAM zaprasza na Koncert Noworoczny online
Następny artykułSpali w czasie nocnych dyżurów. Dwaj policjanci zwolnieni