A A+ A++

Czy jeże są pod ochroną? Jeż w Polsce jest pod ochroną ścisłą, a także pod ochroną czynną. W praktyce oznacza to tyle, że jeże są właściwie nietykalne. Jeż pod ochroną nie tylko ma zostać zostawiony w spokoju, ale też trzeba aktywnie dążyć do tego, by mu pomóc, jeśli widzisz, że tego potrzebuje. Jeży nie wolno też płoszyć, dotykać czy przenosić w inne środowisko, na przykład wywozić z miasta do lasu, by nie rozdzielić na przykład jeżowej mamy od jej młodych. Nie wolno też niszczyć ich siedlisk, a nawet fotografować lub nagrywać, jeśli miałoby to wiązać się z zestresowaniem tych zwierząt i naruszeniem ich spokoju.

Co zrobić ze znalezionym jeżem? 

Nie zakładaj, że zwierzątko znalazło się w mieście przez przypadek, nawet jeśli natrafisz na nie w ścisłym centrum, najprawdopodobniej właśnie tam mieszka i teraz zajmuje się swoimi sprawami. W takim razie co zrobić ze znalezionym jeżem? Jeśli zwierzę wygląda na zdrowe i silne – absolutnie nic! Doskonale poradzi sobie samo.

Możesz, najwyżej, przenieść je z drogi, jeśli będzie próbowało przekraczać ulicę pośród samochodów. W ten sposób pomożesz mu dostać się na drugą stronę i jeż będzie mógł spokojnie wrócić do swoich spraw. Nawet jeśli znajdziesz małe jeżątka, gdzieś w legowisku, nie ruszaj ich. Najprawdopodobniej ich mama jest gdzieś w pobliżu.

Jeśli zauważysz, że jeż jest chory – po podejściu do niego nie zwija się w kulkę, brakuje mu kolców, jest wychudzony, pokryty kleszczami i pasożytami, poparzony, popadł w hipotermię – to znak, że potrzebuje Twojej pomocy. Wtedy możesz go zabrać i zanieść do najbliższej lecznicy, by pomógł mu wykwalifikowany lekarz weterynarii. Jeśli chcesz pomóc jeszcze bardziej, możesz nauczyć się zasad pierwszej pomocy dla jeży, by ulżyć cierpiącemu zwierzątku podczas transportu do lekarza.

Jeż w ogrodzie 

Czy jeż jest pod ochroną i w związku z tym nie można go hodować w domu? Tak – nie wolno zabierać dzikich jeży, by zabrać je sobie do domu i traktować jak domowego pupila. Nadal jednak jeż może samodzielnie zawędrować do Twojego ogrodu, co wtedy? Nie przeganiaj ich! Jeże w ogrodzie są bardzo pożyteczne!

Pozbędą się dla Ciebie ślimaków, dżdżownic, gryzoni, szarańczy i innych nieprzyjemnych szkodników, bo są one podstawą ich wyżywienia. Żeby jeżom w Twoim ogrodzie było wygodnie i zechciały tam zostać, zapewnij im odpowiednie warunki. Najlepszy będzie domek dla jeża, postawiony w jakimś ustronnym miejscu, choć jeż nie pogardzi też kępą traw, czy stertą liści.

Ważne, by miał się gdzie skryć. Możesz go też dokarmiać, dobra do tego jest wysokomięsna kocia karma.

Znaleziony jeż – podsumowanie 

Czy jeże są pod ochroną? Tak i to bardzo ścisłą, a przy tym podlegają zasadom ochrony czynnej. To bardzo pożyteczne zwierzątka, które cieszą się dużą sympatią ludzi. Nie wolno ich przenosić, jeśli są całkiem zdrowe i nie potrzebują interwencji człowieka. To może skończyć się na przykład rozdzieleniem karmiącej matki od ich dzieci. Jeże od dawna żyją w miastach i są ich nieodłączną częścią. Bardzo często zachodzą też do prywatnych ogrodów.

Nie warto ich przeganiać, są bardzo pożyteczne i pomogą pozbyć się szkodników. Żywią się między innymi ślimakami, dżdżownicami, małymi gryzoniami i owadami, dlatego mogą być doskonałymi strażnikami roślin w ogrodzie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzyjeżdżajcie na 3. Sądeckie Targi Książki do Piwnicznej. Książki już są
Następny artykułJak rozpoznać schizofrenię?