Flota 35 balonów na dużych wysokościach zaczęła we wtorek dostarczać usługi internetowe do Kenii. Dzięki pierwszemu komercyjnemu wdrożeniu tej technologii internet dotrze do dziesiątek tysięcy osób.
ZOBACZ: Były szef bezpieczeństwa Facebooka twierdzi, że serwisy internetowe mają zbyt dużą władzę
Balony, które unoszą się w stratosferze – znacznie powyżej samolotów komercyjnych – początkowo zapewnią połączenie sieciowe 4G i LTE na obszarze blisko 80 tys. km2 w środkowej i zachodniej Kenii, w tym w stolicy kraju – Nairobi.
Loon put up 35 high-altitude balloons in Kenya, covering 31,000-square miles with broadband internet. #DTLive pic.twitter.com/AuFN7MLgnj
— Digital Trends (@DigitalTrends) July 7, 2020
Opłacalne rozwiązanie trudnego problemu
Takie rozwiązania technologiczne były wcześniej stosowane jedynie w sytuacjach awaryjnych np. w Portoryko w 2017 roku po tym, jak huragan Maria zniszczył wieże telefonii komórkowej.
Dostarczanie internetu za pomocą balonów to opłacalne rozwiązanie trudnego problemu, jakim jest zapewnienie ludziom dostępu do sieci w słabo rozwiniętych obszarach.
CS @mucheru …Kenya is the first country in the world to commercialize project Loon. The use of floating base stations is transformational and will leapfrog the availability of universal connectivity countrywide… @CA_Kenya @TelkomKenya @mugokibati @AjiraDigital pic.twitter.com/zw7m9xKWvg
— Ministry of ICT, Innovation and Youth Affairs (@MoICTKenya) July 8, 2020
“Latające wieże komórkowe”
Niektórzy eksperci twierdzą, że balony lepiej byłoby zastosować w innym miejscu. W Kenii jest znacznie więcej obywateli podłączonych do internetu, niż w wielu innych rozwijających się krajach. Kenię wybrano jednak ze względu na jej otwartość na wdrażanie nowych technologii.
Balony wykonane z polietylenu mają rozmiary kortów tenisowych (ok. 24 m na 8 m). Są zasilane z paneli słonecznych i kontrolowane przez oprogramowanie na ziemi. W powietrzu działają jak “latające wieże komórkowe”, przesyłające sygnał internetowy do stacji naziemnych i urządzeń osobistych.
Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…
pgo/grz/ “New York Times”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS