A A+ A++

Data dodania: 2021-12-23 (09:36)
Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej w tym tygodniu cechują się nadal sporą zmiennością. Po gwałtownej przecenie na początku tygodnia, późniejsze dni przyniosły poprawę nastrojów i odrobienie spadków z nawiązką. Z kolei dzisiaj rano na rynku tym robi się spokojniej, a notowania poruszają się w wąskiej konsolidacji w rejonie wczorajszego zamknięcia. Wczorajsze dane Departamentu Energii USA, dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych, miały niejednoznaczną wymowę. Oczywiście, warto wspomnieć o tym, że zapasy samej ropy naftowej zniżkowały znacząco, bo aż o 4,71 mln baryłek. To nie tylko niemal dwukrotnie więcej niż oczekiwano na początku tygodnia, ale także więcej niż podał Amerykański Instytut Paliw we wtorek.

Jednak spadek zapasów ropy naftowej miał związek przede wszystkim z podwyższoną aktywnością amerykańskich rafinerii, jak również obniżką zapasów niektórych firm, wynikającą z chęci uzyskania korzyści podatkowych. Natomiast popyt na paliwa bynajmniej trudno uznać za szczególnie duży, biorąc pod uwagę ubiegłotygodniową zmianę zapasów benzyny. Departament Energii podał bowiem, że zapasy benzyny w USA zwyżkowały o 5,53 mln baryłek, podczas gdy spodziewano się ich wzrostu o co najwyżej około miliona baryłek.

Tak naprawdę, dużo więcej powiedzą nam dane dotyczące bieżącego tygodnia. Pokażą one bowiem, czy spadek popytu na paliwa był wyjątkiem, czy też wariant Omikron faktycznie istotnie uderzył w popyt na paliwa. Ogólnie, pandemia pozostaje obecnie kluczowym czynnikiem wpływającym na notowania ropy naftowej, a obawy dotyczące popytu w dużym stopniu przyczyniły się do spadków cen surowca w IV kw. 2021 r.

ZŁOTO

Cena złota znów powyżej poziomu 1800 USD za uncję.

Notowania złota wczoraj po raz kolejny wzrosły do poziomów przekraczających 1800 USD za uncję, a dzisiaj rano poruszają się w wąskiej konsolidacji w okolicach 1806 USD za uncję. Odbicie notowań kruszcu w górę to przede wszystkim reakcja na wczorajszy istotny spadek wartości amerykańskiego dolara, z którym cena złota wykazuje negatywną korelację.

Na rynku złota, podobnie zresztą jak na rynkach innych aktywów, powoli zaczyna być widoczny świąteczny spadek aktywności inwestorów. Z tej przyczyny, wiele wskazuje na to, że sytuacja na rynku kruszcu będzie mało dynamiczna w kolejnych dniach, zwłaszcza że na rynku złota brakuje obecnie istotnego impulsu do zwyżek czy też zniżek notowań tego kruszcu.

Z jednej strony, zacieśnianie polityki monetarnej w USA (i wielu innych krajach) negatywnie przekłada się na ceny złota, ale z drugiej strony, ten fakt jest już uwzględniony w cenach kruszcu, zaś w coraz większym stopniu wsparciem dla jego notowań zaczyna być niepewność dotycząca kondycji globalnej gospodarki w kolejnych miesiącach.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJoanna Koroniewska pozuje w lateksowych kozakach. “Zrobiłam niespodziankę”
Następny artykułMięsożerne ssaki są bardziej narażone na nowotwory niż roślinożercy