A A+ A++

W Poznaniu, 3 kwietnia o godzinie 12:00, rozpoczną się wydarzenia inauguracyjne Miesiąca Pamięci Narodowej, mające na celu upamiętnienie osób, które poświęciły swoje życie za wolność Polski. Wśród tegorocznych obchodów wyróżnia się postać Marianny Marszałkowskiej-Kaniewskiej, kobiety, która w czasie II wojny światowej angażowała się w działalność podziemną.

Wydarzenia rozpoczną się ceremonią złożenia kwiatów przy Ścianie Śmierci w Forcie VII, miejscu, które w czasie wojny było świadkiem uwięzienia i egzekucji tysięcy niewinnych osób. Wśród uczestników uroczystości znajdą się przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, weterani, jak również młodzież szkolna.

Centralną postacią tegorocznych obchodów jest Marianna Marszałkowska-Kaniewska, odznaczona za swoją działalność podczas okupacji niemieckiej. Przed wojną była nauczycielką języków obcych, planującą dalszy rozwój zawodowy w Anglii. Plany te pokrzyżował wybuch II wojny światowej. Od 1940 do 1943 roku pełniła funkcję komendantki Ekspozytury Wywiadowczej Wojskowej Służby Kobiet w Poznaniu, udzielając się także w innych formach konspiracji. W kwietniu 1943 roku została aresztowana przez gestapo, przetrzymywana w Forcie VII, gdzie była torturowana, nie wydając jednak swoich współtowarzyszy. Skazana na śmierć, ostatecznie została wyzwolona przez aliantów w Lipsku w 1945 roku.

Po wojnie Marszałkowska-Kaniewska kontynuowała swoją edukację w Wielkiej Brytanii, a następnie wróciła do Polski, gdzie zajmowała się nauczaniem języka angielskiego i działalnością społeczną. Zmarła w Poznaniu w 2004 roku, pozostawiając po sobie bogatą spuściznę patriotyczną i edukacyjną.

W ramach Miesiąca Pamięci Narodowej, poza ceremonią złożenia kwiatów, przewidziano również prelekcję poświęconą życiu i działalności Marianny Marszałkowskiej-Kaniewskiej, a także ekspozycję zawierającą jej osobiste pamiątki, które pozwolą lepiej poznać jej historię oraz wkład w walkę o wolną Polskę.

Miesiąc Pamięci Narodowej jest okazją, by przypomnieć sobie o tych, którzy narażali życie w obronie wartości, na których zbudowana jest dzisiejsza Polska.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻyczenia świąteczne od Roberta Włodka dla mieszkańców powiatu słubickiego
Następny artykułWłamywał się do ciężarówek i… kradł paliwo