A A+ A++

Wczoraj, podczas 85. sesji Rady Miasta Świdnik, radni podsumowali mijającą , VIII kadencję samorządu.

– W tym składzie spotkaliśmy się prawdopodobnie po raz ostatni, więc czas na krótkie podsumowanie. Kadencja 2018-2024 to, między innymi, czas pandemii Covid-19 i wojny na Ukrainie. Mieszkańcy Świdnika potrafili w tych trudnych czasach znosić codzienne uciążliwości i jako jedni z pierwszych udzielili wsparcia sąsiadom zza wschodniej granicy, szczególnie uciekającym przed wojną matkom z dziećmi. Podjęliśmy w tym czasie wiele trudnych, ale i odpowiedzialnych decyzji. Wszystko dla dobra Świdnika i jego mieszkańców. Nie będę szeroko mówił o rozpoczętych i zakończonych w tym czasie inwestycjach, ale każdy, kto przypomni sobie początek kadencji w 2018 roku i wyjrzy przez okno dzisiaj, może ocenić, jak przez te pięć lat zmienił się Świdnik. Mieszkańcy ocenią czy obowiązki radnych wypełnialiśmy z należytą starannością. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy pracowali na rzecz naszej małej ojczyzny: panom burmistrzom, pani skarbnik, wszystkim pracownikom Urzędu Miasta, spółek, szkół, jednostek samorządowych, jak również radnym wszystkich klubów – mówił Andrzej Krupa, wiceprzewodniczący Rady Miasta w imieniu radnych klubu radnych Waldemara Jaksona.

– Każda z reprezentowanych grup radnych pełniła w ciągu tych pięciu lat pożyteczną, choć różną rolę. Dzisiaj żegnam się z radą i fotelem burmistrza. Myślę, że była to jedna z najlepszych kadencji świdnickiego samorządu, również moich. Każda z nich miała swoje cechy charakterystyczne, przypadała na inne etapy rozwoju miasta, ale zawsze staraliśmy się wykorzystać szanse i przeciwdziałać zagrożeniom – dodał burmistrz Waldemar Jakson.

– Mieliśmy wspólny cel, którym było dobro mieszkańców. Mieliśmy też różne zdania i różne spojrzenia na wiele sprawy. Dyskutowaliśmy po męsku. Dziękuję urzędnikom, którzy byli do dyspozycji wszystkich radnych i wspomagali nas merytorycznie. Kończąca się kadencja była pełna wyzwań, ale myślę, że sprawdziliśmy się zachowując do siebie szacunek, chociaż nie brakowało również emocji, które muszą towarzyszyć w staraniach o lepsze jutro mieszkańców – powiedział w Waldemar Białowąs, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

– W związku ze zbliżającymi świętami i toczącą się kampania wyborczą życzę nam wszystkim spokoju i dystansu do siebie, a także tego, żebyśmy po wyborach usiedli znowu razem do stołu, by rozmawiać ze sobą i współpracować bez żywienia złych intencji – mówi Mariusz Wilk, przewodniczący klubu radnych Świdnik Wspólna Sprawa.

– Każde podsumowanie jest okazją do głębszej refleksji nad tym co za nami, a co szykuje nam przyszłość. Mam nadzieję, że obraz mijającej kadencji będzie pozytywnie wpisany w bogatą historię naszego miasta. Chociaż nie raz mieliśmy rozbieżne zdania i sprzeczaliśmy się, to jednak w wielu kwestiach osiągnęliśmy kompromis. A to w demokracji ceni się najbardziej.  VIII kadencja upłynęła pod znakiem nieprzewidywalnych wydarzeń. Sesje prowadzone były zdalnie, na sali obrad byłem w zasadzie sam. Pusta sala i brak możliwości bezpośrednich kontaktów nie spowodowały jednak zaburzeń w funkcjonowaniu rady. Wydarzeniem, które miało charakter historyczny było ustanowienie kardynała Stefana Wyszyńskiego patronem miasta Świdnik poparte przez  szerokie grono mieszkańców. Szczególe podziękowania należą się burmistrzowi Waldemarowi Jaksonowi, który żegna się z urzędem po 25 latach nieprzerwanego sprawowania go. Jest jednym z niewielu burmistrzów, których wyborcy obdarzali zaufaniem przez tyle kadencji. Pełniąc obowiązki przewodniczącego  Rady Miasta Świdnik starałem się okazywać szacunek każdemu. Mam nadzieję, że nikogo nie zlekceważyłem. Życzę wszystkim, którym na sercu leży samorząd, by zmieniali otoczenie, ulepszali je pamiętając, że pracujemy na rzecz społeczeństwa i poprawy jego życia – podsumował Włodzimierz Radek, przewodniczący Rady Miasta.

Głos Świdnika ostatnia sesja VIII kadencji Rwidnik

Last modified: 22 marca, 2024

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Przydrożne kapliczki i krzyże na Mazowszu”. Poznaliśmy laureatów konkursu
Następny artykułWypoczynek wśród gór – dlaczego warto?