Temat Parku Leśnego znowu powrócił, a to za sprawą wycinki drzew, która została już zrealizowana. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego zapewniają, że był to konieczny zabieg, który ma wpłynąć na rozwój drzewostanu. Przed nami kolejny etap projektu czyli nasadzenia. W Parku zostanie zasadzonych ok 500 sztuk nowych roślin.
Rewitalizacja parku przy ul. Kazimierza Wielkiego polega na wykonaniu wycinki drzew i krzewów, przygotowaniu gruntu pod nasadzenia, wykonaniu nasadzeń, pracach pielęgnacyjnych w zaadoptowanym drzewostanie, montażu budek dla ptaków oraz przebudowie głównej alei przecinającej park od ulicy Żeromskiego do ulicy Wolności.
Posłuchajcie rozmowy z Agnieszką Garncarz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami
Starostwo wydało pozwolenie na wycinkę blisko 1200 drzew. Mieszkańcy nie kryli swojego niezadowolenia i rozczarowania. Wielu osobom liczba ta wydawała się zbyt wysoka i nie mogły pogodzić się ze stratą zielonej przestrzeni. Mieszkańcy osiedla Kazimierza Wielkiego nie poddawali się. Spotykali się z pracownikami urzędu miejskiego, rozmawiali i pragnęli dojść do takiego porozumienia, które usatysfakcjonuje dwie strony. Nie godzili się na to, aby już w pierwszym etapie wycięta została większa liczba zdrowych drzew. Zależało im, aby proces ten rozłożyć w czasie.
Początkowo plan zakładał usunięcie:
– 34 martwe drzewa – głównie sosna pospolita,
– 427 drzew w złym stanie zdrowotnym – głównie sosna pospolita, czeremcha, kasztanowce, dąb czerwony, brzoza, topola,
– 417 drzew w ramach trzebieży selekcyjnej – drzew gatunków ekspansywnych, wypierające rodzime gatunki,
– 16 drzew – kolizja z przebudową alejki, w tym 3 drzewa martwe (w sumie 894 drzewa).
Planowano również usunięcie około 960 podrostów o średnicy pnia od 1 do 15 cm i wykonanie prac pielęgnacyjnych w koronach drzew.
W zamian za to posadzonych miało być:
– 500 sztuk drzew gatunków rodzimych – 450 liściastych, 50 iglastych,
– 16 347 sztuk krzewów,
– 47 205 sztuk bylin parkowych,
– 22 428 sztuk pnączy,
– 18 540 sztuk roślin cebulowych.
Na grudniowym spotkaniu w 2019 roku – z mieszkańcami miasta – Agnieszka Garncarz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Mielcu, podkreślała, że stan drzew rosnących w parku jest fatalny, są to stare drzewa, które już dożyły swojej żywotności i wymagają wymiany. Zaznaczyła, że intencją tego projektu nie jest wycinka drzew, tylko poprawa stanu parku. Niestety, żeby coś zasadzić, trzeba coś wyciąć.
Po wielu godzinach rozmów ostatecznie pierwszy etap prac w parku obejmie wycinkę 635 drzew o obwodzie pni od 49 do 250 cm oraz około 960 sztuk drzew o obwodach pni poniżej 47 cm. Prace te mają zakończyć się w marcu.
Zobaczcie jak wygląda park po pierwszym etapie rewitalizacji
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS