Miejskie Centrum Kultury w Tychach przedstawia kolejną dawkę wydarzeń w czasie obostrzeń.
2.04-10.04.2021
-
Okno na kulturę
“Okno na kulturę” zmienia miejsce! Do 10 kwietnia w witrynie sklepowej na przeciwko sklepu Biedronka oglądać będziemy pracę wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Tychach.
Do 10 kwietnia “Oknie na kulturę” prezentować będziemy działalność Młodzieżowego Domu Kultury im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach. Witryna znajduje się obecnie w nowym miejscu – na przeciwko sklepu Biedronka.
Główna działalność placówki, czyli prowadzenie bezpłatnych zajęć plastycznych, tanecznych, teatralnych i muzycznych – została przedstawiona na zdjęciach. Ponadto znaleźć tu można prace plastyczne wykonane w różnych technikach: malarstwo, rysunek, ceramikę, maski wykonane z masy papierowej, elementy scenografii teatralnej, a nawet malowane krzesło, w ramach akcji “nadajemy nowe życie”. Wszystkie te elementy wykonane zostały podczas zajęć rozwijających zainteresowania i pasje artystyczne.
Na przestrzeni całego roku działalność MDK 1 nie ogranicza się wyłącznie do zajęć. Ważną częścią działań jest organizacja konkursów, wydarzeń kulturalnych, festiwali, premier spektakli teatralnych itp. Wychowankowie mają szerokie możliwości udziału we wszelkich działaniach. Kadrę stanowi wykwalifikowane grono nauczycieli – pasjonatów.
07.04.2021, godz. 18:00
-
Kulturalna Środa – spotkanie z podróżnikiem Piotrem Mojżyszkiem
Opowiemy o naszych Beskidach z szerokiej perspektywy. Będziemy poznawać życie mieszkańców gór i ich tradycyjną kulturę – wypas owiec, wyrabianie serów, muzyka i ubiór. Opowiemy o zwierzętach i roślinach, będzie też dużo wiedzy praktycznej. Nauczymy się jak być kulturalnym w górach – czyli jak dbać o przyrodę, jak poruszać się po szlakach i bezpiecznie wędrować.
Obowiązują zapisy!
12.04.2021 godz. 19.00
-
Miasto Całkiem Kulturalne – wywiad z Raisą Misztelą
Raisa Misztela to kobieta wielu pasji. Na co dzień pracuje jako nauczycielka w Zespole Szkół im. Gustawa Morcinka w Tychach oraz na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Jej największą miłością jest muzyka – to ona pozwala jej przetrwać najtrudniejsze momenty. Raisa Misztela wystąpiła w programie “The Voice Senior”. Jak wygląda jej życie po programie? Tego dowiemy się 12 kwietnia o godz. 19.00. Zapraszamy na FB i YouTube Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.
14.04.2021, godz. 17:00
-
Kulturalna Środa w Klubie Urbanowice MCK – spotkanie z Panem Korkiem
Zapraszamy na spotkanie z fizyką!
Odlotowe i wsysające powietrze
“Nie mogę bez ciebie żyć!”
Czasem mówimy, że nie możemy bez kogoś żyć, jak bez powietrza.
“Co ja takiego zrobiłem, że traktujesz mnie jak powietrze?”
Innym razem traktujemy kogoś jak powietrze lub sami jesteśmy tak traktowani na poczcie, w szkolnym sekretariacie czy urzędzie.
“Jak cudownie jest mieć całe miasto u swych stóp, kurz w zębach i wiatr we włosach!”
W radosnych chwilach czujemy wiatr we włosach, cieszymy się z życia, dokonujemy wielkich rzeczy a świat leży nam u stóp.
To jak to z tym powietrzem właściwie jest?
Na to pytanie odpowiadają Szaleni Naukowcy z Laboratorium Pana Korka.
Zapraszamy na ciekawe, odlotowe i bardzo wsysające eksperymenty z wykorzystaniem powietrza!
- I grupa – 17:00
- II grupa – 18:30
Wstęp wolny!
Obowiązują wcześniejsze zapisy:
Teatr Mały w Tychach
11.04.2021, godz. 16:00
11 kwietnia o godz. 16:00 i 18:00 zapraszamy na przedstawienie Barbary Lach pt.: “Tancerka”, które inspirowane jest opowiadaniem Olgi Tokarczuk.
“Tancerka” to przedstawienie szczególne. Impulsem oraz inspiracją do powstania spektaklu stało się opowiadanie znakomitej, współczesnej polskiej pisarki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018, Olgi Tokarczuk; jego dramaturgiczna wersja to z kolei dzieło Artura Pałygi. Nad tekstem “Tancerki” i jego przeniesieniem na scenę OTLiA pochyliły się aktorki Opolskiego Teatru Lalki i aktorka – Mariola Ordak-Świątkiewicz (która zajęła się jego reżyserią) oraz Barbara Lach – odtwórczyni głównej roli.
Starsza kobieta – tancerka, wspomina swoje życie i przeżywa raz jeszcze emocje związane ze swoimi bliskimi, szczególnie z ojcem. Na scenie obserwujemy dramatyczny, ale nie pozbawiony ciepła i humoru proces odnajdywania w życiu sensu, dobra i porozumienia.
Przedstawienie adresowane do widzów dorosłych i młodzieży wpisuje się swoją problematyką w świat złożonych, psychologicznych, rodzinnych i emocjonalnych międzyludzkich relacji. „Tancerka” jest przejmującą, teatralną opowieścią o mijającym czasie, o sztuce, o miłości i pamięci.
Tuż po spektaklu zapraszamy widzów na spotkanie z udziałem aktorki, Barbary Lach, podczas którego każdy z widzów będzie mógł podzielić się swoimi wrażeniami lub podjąć rozmowę na tematy, których dotyka monodram.
“TANCERKA”
Opolski Teatr Lalki i Aktora Alojzego Smolki
- tekst – Artur Pałyga
- dramat inspirowany opowiadaniem – Olgi Tokarczuk
- reżyseria- Mariola Ordak-Świątkiewicz
- muzyka – Marcin Mirowski
- scenografia – Eva Farka
- projekcje multimedialne – Wojciech Świątkiewicz
- w projekcjach multimedialnych wystąpiły tancerki – Julia Ciszewska, Karolina Skorupa, Zofia Szpryngiel
- oraz instruktorka tańca klasycznego –Izabela Przepiórska-Górniak z Niepublicznej Szkoły Baletowej Szkoły Sztuki Tańca RAMADA Opole
- wykonanie partii wiolonczeli – Bożena Kotwińska
- obsada – Barbara Lach
- prapremiera 18.11.2017
- wiek odbiorców od 16 lat
15.04.2021, godz. 17:00
MIĘDZY NIEBEM A ZIEMIĄ. Rafael Santi
Zapraszamy do Pasażu Kultury Andromeda na spotkanie ze sztuką Rafaela już 15 kwietnia o godz. 17:00.
Namalował niebo i najpiękniejsze Madonny. Wdzięk, elegancja i spokój bije z każdego płótna. Dlaczego zatem kobiety mu współczesne nie chciały modlić się do jego świętych? Czy mistrz miał słabości? Tak! Szczególnie jedną. Jaką? Dowiecie się już 15 kwietnia o godz. 17:00.
Raffaello Santi, znany później jako Rafael, był malarzem, rysownikiem i architektem. Zaliczany jest do grona najznakomitszych twórców epoki renesansu, na równi z Michałem Aniołem i Leonadro da Vinci, których przez całe życie stawiał sobie za wzór. Jego najbardziej znanym dziełem jest obraz „Madonna Sykstyńska”, a dwa zapatrzone w górę aniołki to jeden z najpopularniejszych motywów pochodzących z tego obrazu, które masowo reprodukowane są na współczesnych przedmiotach codziennego użytku.
Wielki talent Rafaela dostrzeżono bardzo szybko, dzięki temu, że jego ojciec był malarzem. Jego drugim nauczycielem był Pietro Perugino (Pietro Vannucci), na którym młody Santi wzorował się, tworząc swoje pierwsze obrazy. Szybko porzucił kopiowanie swojego mistrza i wypracował własny styl. Na rozwój jego malarstwa największy wpływ miały jednak dzieła Leonarda da Vinci i Michała Anioła.
13 marca o godz. 18:00
FESTIWAL FOTOGRAFII DOKUMENTALNEJ – 21. edycja Tychy Press Photo
Zapraszamy 13 marca o g. 18:00 na wernisaż – 21 . edycji Tychy Press Photo oraz na spotkanie z gościem specjalnym wystawy – fotografką Anną Lewańską.
Już po raz 21 Tychy Press Photo wraz z Miejską Galerią Sztuki OBOK zapraszają na wystawę fotografii. W tegorocznym konkursie fotografii dokumentalnej udział wzięło 40 osób, które zgłosiły łącznie 406 fotografii. Na wystawę pokonkursową w Miejskiej Galerii Sztuki OBOK jurorzy wybrali 89 zdjęć od 23 autorów, które będzie można oglądać do 16 kwietnia. Podczas sobotniego wernisażu poznamy zwycięzcę tegorocznego konkursu.
Tychy Press Foto to nie tylko konkurs, ale i okazja do poznania twórczości znanych fotografów. Gościem specjalnym Festiwalu Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2021 będzie Anna Lewańska– przewodnicząca jury tegorocznego konkursu.
Anna Lewańska lubi portretować ludzi, dobrze czuje się w fotoreportażu i w szeroko pojętej fotografii ulicznej. Fotografowała w niemal czterdziestu krajach. Przez siedem lat była fotoreporterem i fotoedytorem „Gazety Wyborczej”, później przez 4 lata pracowała jako fotograf w Australii. Podróż powrotna trwała pół roku i okazała się kolejną fotograficzną przygodą. Zdjęcia z tej podróży pokazała na wystawie “27 tysięcy kilometrów do domu” w Centrum Kultury Katowice.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS