A A+ A++

Został odbudowany po tym, jak w czasach II wojny światowej niemal nic z niego nie zostało. Dziś ma się bardzo dobrze i przyciąga tłumy z miasta i regionu. Mowa o Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie, który właśnie w listopadzie obchodzi swoje III urodziny. To wyjątkowe #MiejsceKulturyDolnegoŚląska.

Początki Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie

Historia Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie sięga XVIII wieku, kiedy to w celu utworzenia stałej sceny dla celów teatralnych Christian Valentin Schultze przedstawił projekt modernizacji budynku istniejącego we wschodniej części rynku od 1775. W tym czasie przedstawienia teatralne odbywały się w sali redutowej tej konstrukcji, jednak ze względu na jej wydłużony rzut, dach groził zawaleniem. Schultze oprócz remontu zaproponował powiększenie budynku o jedną kondygnację, w której miała znajdować się scena oraz widownia. Po uzyskaniu niezbędnych zgód, w kwietniu 1799 przystąpiono do prac, które zakończyły się w grudniu tego samego roku.

Wybuch II wojny światowej i tajemnicze zniknięcie popiersia Gryphiusa

Na początku XIX wieku, Głogów był drugim po Wrocławiu miastem na Śląsku mającym swój teatr. W lipcu 1864 roku, w dwusetną rocznicę śmierci Andreasa Gryphiusa, odsłoniono popiersie dramaturga wykonane przez wrocławskiego rzeźbiarza Michaelisa, które od tamtej pory znajdowało się nad głównym wejściem do teatru miejskiego. Oryginał przetrwał II wojnę światową, ale w 1959 roku zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach (we wrześniu 2019 roku nad wejściem ustawiono przy pomocy dźwigu kopię popiersia). Fasady budynku do dziś są utrzymane w stylu klasycystycznym. Ostatni spektakl odbył się w 1944 roku. W wyniku radzieckich działań wojennych, budynek, jak i sam Głogów, został niemal całkowicie zniszczony.

Współczesne losy głogowskiego teatru

W okresie PRL-u temat odbudowy teatru powracał kilkukrotnie, nie doszło jednak do poważniejszych decyzji. Teatr musiał poczekać do lipca 2017 roku. Wtedy to prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz podpisał umowę na realizację odbudowy teatru. Kilkunastomilionowa dotacja Unii Europejskiej w połowie 2017 r., ponad 14 mln zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także pieniądze z budżetu gminy, pozwoliły na rozpoczęcie solidnych prac budowlanych. Budynek został odbudowany na wzór tego sprzed II wojny światowej. Prezydent Głogowa podkreślał, że wznowienie działalności teatru od dawna było dla niego priorytetem.

Uroczyste otwarcie miało miejsce 22 listopada 2019 roku. Premierowym spektaklem był „Piast”, dzieło patrona teatru – Andreasa Gryphiusa w przekładzie Marcina Błaszkowskiego i w reżyserii Roberta Czechowskiego.

Po prawie trzech latach od wznowienia funkcjonowania tej instytucji, można śmiało pokusić się o stwierdzenie – ta decyzja była wielkim sukcesem, nie tylko dla miasta, ale też dla kultury w regionie. Miejsce to odwiedzają legendy polskiej sceny teatralnej, zawodowi muzycy i artyści. Nieustannie odbywają się tu również wykłady czy uroczyste gale konkursowe. W listopadzie wielkie świętowanie III urodzin odnowionego teatru. Na scenie zagra m.in. John Porter solo, zobaczymy wiele spektakli dla dorosłych i dla dzieci.

Opracowanie na podstawie: Z. Rybka, A. Bok „200 lat Teatru Miejskiego w Głogowie”, www.theatre-architecture.eu, Towarzystwo Ziemi Głogowskiej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPaczkomat pod blokiem? Przyszedł czas na pralniomat [Rozmowa]
Następny artykułNA ŻYWO! Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Pętla Czasu” – Koncert II