A A+ A++

Tegorocznym laureatem nagrody Lux ex Silesia został wybitny trener Antoni Piechniczek. Nagroda wręczona będzie podczas międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego na śląskich uczelniach. Eucharystii sprawowanej w niedzielę 9 października w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przewodniczyć będzie metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.

Tegoroczne międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego na śląskich wyższych uczelniach będzie miała miejsce w najbliższą niedzielę, 9 października br. o godz. 18.00 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Mszy świętej przewodniczyć będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

– Zgodnie z wieloletnią tradycją, w trakcie tej uroczystości, zostanie wręczona doroczna nagroda Lux ex Silesia. W 2022 roku jej laureatem został wybitny trener Antoni Piechniczek, z którym reprezentacja Polski w piłce nożnej w latach osiemdziesiątych XX wieku osiągnęła sukcesy na Mistrzostwach Świata. Wśród laureatów jest on pierwszym przedstawicielem świata sportu – mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik prasowy archidiecezji katowickiej.

Ogłaszając nazwisko laureata 17 sierpnia br. abp Skworc przypomniał, że Antoni Piechniczek urodził się 80 lat temu w Chorzowie. „Przeszedł wszystkie szczeble kariery sportowej, od maleńkiego kibica po piłkarza, przez trenera po selekcjonera. Czterdzieści lat temu jako selekcjoner doprowadził polską drużynę na Mistrzostwach Świata do trzeciego miejsca” – powiedział.

„Kultura fizyczna, a piłka nożna szczególnie, odgrywały w życiu społecznym Śląska olbrzymią rolę. Miałem to szczęście, że urodziłem się w Hajdukach Wielkich w środowisku Maryjnym i w rodzinie współzałożycieli klubu Ruch Chorzów” – napisał Antoni Piechniczek w liście do metropolity katowickiego dziękując za wyróżnienie.

Antoni Piechniczek urodził się w 1942 r. w Chorzowie. Zaczynał grać w piłkę w Zrywie Chorzów, później grał w Naprzodzie Lipiny, Legii Warszawa, Ruchu Chorzów i francuskim Chateauroux. W 1964 r. zdobył z Legią Puchar Polski, a w 1968 mistrzostwo Polski z Ruchem Chorzów. Rozegrał trzy mecze w reprezentacji Polski. Grał w pomocy i na prawej obronie.

Jeszcze większe sukcesy odniósł jako trener. Dwukrotnie wprowadził piłkarską reprezentację Polski na Mistrzostwa Świata – w 1982 w Hiszpanii i w 1986 r. w Meksyku. W Hiszpanii prowadzona przez niego drużyna zdobyła III miejsce, a w Meksyku weszła do 1/8 finału.

– Nagroda Lux ex Silesia jest przyznawana od 1994 r. Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Wojciech Kilar, abp Alfons Nossol, Tadeusz Sławek, Henryk Mikołaj Górecki, ks. Remigiusz Sobański, abp Szczepan Wesoły, Franciszek Pieczka, Jan Miodek, Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Mieczysław Chorąży, Władysław Nasiłowski i Dorota Simonides – dodaje ks. Wojtal.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTIF ends on high note with 212k visitors
Następny artykułAndrzej Duda w Krakowie. Wziął udział w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Ekonomicznym