A A+ A++

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze


Z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że waloryzacja rent i emerytur w przyszłym roku będzie wyższa niż w 2019. Wszystko przez wysoki wskaźnik inflacji, który jest jednym z wyznaczników poziomu waloryzacji świadczeń.

O ile zatem mogą wzrosnąć renty i emerytury? Jaka będzie najniższa emerytura i czy będzie obowiązywać kwotowa waloryzacja dla najniższych świadczeń?

Waloryzacja 2020. O ile wzrosną emerytury?
W marcu 2019 roku emerytury i renty wzrosły o 2,86 proc. (chociaż pierwotnie zakładano, że podwyżka będzie wyższa i wyniesie ponad 3,2 proc.). Wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku emeryci renciści będą mogli liczyć na większy wskaźnik waloryzacji. Na razie z założeń rządowych wynika, że waloryzacja w przyszłym roku ma wynieść 103,24 proc. (taki wskaźnik waloryzacji podał rząd w przyjętym 27 sierpnia 2019 projekcie budżetu na 2020 rok.) Wielu jednak przypuszcza, że z powodu podwyższonej inflacji wskaźnik ten będzie musiał być większy.

Warto przypomnieć, że:
Ministerstwo Finansów wylicza wzrost rent i emerytur w danym roku biorąc pod uwagę następujące czynniki:

  • inflację w gospodarstwach emeryckich – wzrost cen towarów, które (statystycznie najwięcej) kupują seniorzy
  • realny wzrost płac w roku poprzedzającym waloryzację.

Kiedy poznamy ostateczny wskaźnik waloryzacji na 2020 rok?
Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało, by minimalna emerytura w 2020 roku wzrosła z 1100 do 1200 złotych brutto. Jak informuje MPRiPS, zapisany w projekcie budżetu wskaźnik 103,24 proc. wynika z prognozowanych wielkości makroekonomicznych na rok 2019 w zakresie inflacji i wzrostu wynagrodzeń. Ostateczna wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym 2020 r., kiedy GUS poda stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2019 rok.  W 2019 roku wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wynosił 102,86 procent.

Ostateczna wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym 2020 r.,
kiedy  GUS  poda  stosowne  wskaźniki  makroekonomiczne  za  2019 rok.

Emerytura dla matek i ojców z co najmniej czwórką dzieci
W budżecie na 2020 rok rząd zagwarantuje wypłatę uzupełniającego świadczenia rodzicielskiego dla osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tytułu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowały emerytury w wysokości odpowiadającej co najmniej kwocie najniższej emerytury.

Budżet na 2020 rok. Co planuje rząd?
Projekt budżetu na 2020 r. zakłada, że w przyszłym roku wydatki budżetu państwa zostaną zrównoważone wpływami i wyniosą 429,5 mld zł. Oznacza to, że budżet na 2020 r. ma być pierwszym budżetem bez deficytu od 1990 r.

W projekcie przewiduje się wzrost PKB (w ujęciu realnym o 3,7 proc.) oraz średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflację) na poziomie 2,5 proc.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo z choinką po świętach?
Następny artykułCiało 66-latka znalezione na przystanku w Gdańsku