Podziel się na Facebooku
Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze
Ruch Polska 2050 stanowczo protestuje przeciwko planom centralizacji szpitalnictwa i dalszego ograniczania roli samorządu terytorialnego w systemie ochrony zdrowia przygotowywanym przez Ministra Zdrowia.
Ruch Polska 2050 stanowczo protestuje przeciwko planom centralizacji szpitalnictwa i dalszego ograniczania roli samorządu terytorialnego w systemie ochrony zdrowia przygotowywanym przez Ministra Zdrowia.
14 stycznia 2021 roku w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Ruchu Polska 2050 w której udział wzięli Szymon Hołownia, lider Ruchu Polska 2050, Michał Kobosko, wiceprezes stowarzyszenia Polska 2050 oraz Hanna Gill-Piątek, posłanka Ruchu Polska 2050, przedstawiając krytyczne stanowisko Ruchu Polska 2050wobec rządowej zapowiedzi planu dalszej centralizacji szpitali i zarządzania nimi przez Skarb Państwa.
WIDEO
[embedded content]
– „W ostatnich dniach minister Niedzielski ujawnił prawdziwy motyw działania zespołu „do spraw restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne”. Jest nim akcja centralizacji szpitali, to znaczy przejęcia ich własności z rąk samorządów powiatowych, miejskich i wojewódzkich przez Skarb Państwa. Stanowczo protestujemy przeciwko takiemu rozwiązaniu” – powiedział Szymon Hołownia. – „Minister Niedzielski twierdzi, że rozproszone zarządzanie powoduje bałagan organizacyjny. Nie, Panie Ministrze, to rząd ponosi odpowiedzialność za bałagan w zarządzaniu zagrożeniem pandemicznym. Zarządzacie systemem poprzez swoje kolejne, często niekonstytucyjne, akty. To symbolem Waszego, a nie samorządowego zarządzania, są kolejne, sprzeczne ze sobą strategie walki z wirusem, świecący pustkami tzw. „Szpital Narodowy”, czy zamówienie respiratorów od handlarzy bronią” – dodał lider ruchu Polska 2050.
Prace nad kluczową dla całego systemu reformą toczą się w sposób nietransparentny. Opinia publiczna i zainteresowane środowiska nie ani uczestniczą, ani nie mają wglądu w prace ministerialnego zespołu. Ponadto reforma wprowadzana jest bez przeprowadzania analizy skutków poprzedniej reformy.
Zarówno termin, jak i kierunek zmian, planowanych przez Ministerstwo Zdrowia budzi nasze zaniepokojenie i sprzeciw. Eksperci medyczni Instytutu Strategie 2050 zgodnie twierdzą, że rozpoczynanie reformy systemu ochrony zdrowia od systemu szpitalnictwa, bez podjęcia innych kluczowych aspektów jest złym rozwiązaniem.
– „Te plany to przejaw niesamowitej buty rządzących. Im naprawdę wydaje się, że wszystkim są w stanie zarządzać centralnie z Warszawy, jak w PRL. Jeśli plany Niedzielskiego wejdą w życie to odwrócimy kolejną reformę decentralizacyjną w Polsce, zamiast ją poprawiać. Wrócimy do radzieckiego modelu służby zdrowia Nikołaja Siemaszki.Rząd dodatkowo robi to w najgorszym możliwym momencie, gdy system ochrony zdrowia ledwie dyszy w środku pandemii. Rząd wymienia koła w uszkodzonym samochodzie w pełnym biegu i na zakręcie! Stop! To się musi skończyć katastrofą” – stwierdził Michał Kobosko, wiceprezes stowarzyszenia Polska 2050.
Zamiast dalszej centralizacji ochrony zdrowia rząd powinien przede wszystkim wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2019 roku potwierdzający, że samorządy terytorialne nie muszą spłacać zadłużenia szpitali i przestać obciążać samorządy spłatą długów szpitali spowodowaną złym zarządzaniem całym systemem przez Ministerstwo i NFZ. W tej sprawie posłanka ruchu Polska 2050 Hanna Gill-Piątek złożyła dziś interpelację poselską skierowaną do Ministerstwa Zdrowia.
– „W interpelacji zapytałam, dlaczego dotąd przez ponad rok nie wykonano wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2019? Dlaczego nie podjęto żadnych działań, aby zapewnić samorządom realne środki do zarządzania szpitalami i wciąż wpędza się je w długi?” – powiedziała Hanna Gill-Piątek, posłanka Ruchu Polska 2050.
Zdaniem Ruchu Polska 2050 reforma systemu szpitalnego musi być wkomponowana w reformę całego systemu ochrony zdrowia i powinna iść w kierunku zwiększenia roli samorządów wojewódzkich w zarządzaniu szpitalami i całym systemem, zgodnie z rekomendacjami NIK. Pełne stanowisko ekspertów Instytutu Strategie 2050, dotyczące rządowych planów centralizacji szpitalnictwa znajduje się na stronie think-tanku.
Ruch Polska 2050 stoi na stanowisku, że polski system ochrony zdrowia potrzebuje głębokiej reformy. Wskazywał już na to Szymon Hołownia i jego doradcy w kampanii prezydenckiej publikując kompleksowy program „Recepta na zdrowie”. Pandemia Covid- 19 nie jest dobrym czasem, w którym należy pochopnie wdrażać reformę zarządzania szpitalami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS