Podziel się na Facebooku
Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze
Na terenie Nadleśnictwie Kliniska (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) znajduje się „Hodowla Rezerwatowego Konika polskiego”, która w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia. Koniki polskie są naszą rodzimą rasą koni, wywodzącą się bezpośrednio od dzikich koni zwanych tarpanami.
Na terenie Nadleśnictwa Kliniska w 2010 roku ogier Nagaj P pochodzący z rezerwatu z Popielna z sześcioma klaczami stworzył pierwszy tabun.
W związku z jubileuszem Nadleśnictwo zaprasza do wzięcia udziału w seminarium on-line pod tytułem „10-lecie Hodowli Rezerwatowej Konika Polskiego w Nadleśnictwie Kliniska”. Materiał zostanie wyemitowany 28.09.2020 o godzinie 13:45 pod linkiem https://youtu.be/oo017hYd5Cs.
Wszystkie klacze z prowadzonej przez Nadleśnictwo Kliniska hodowli rezerwatowej są zakwalifikowane do Programu ochrony zasobów genetycznych koni, rasy konik polski. Stanowią one cenny materiał genetyczny przyczyniając się do utrwalenia tej jedynej polskiej rasy konia. Do 31 sierpnia 2020 roku, 18 klaczy, które przebywały w zagrodzie hodowlanej urodziły łącznie 91 źrebiąt.
W pobliżu zagrody hodowlanej powstała Zagroda Pokazowa Konika Polskiego, do której odławiana jest młodzież. Służy ona celom edukacji przyrodniczej. Będące w Ośrodku Edukacji Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska grupy dzieci i młodzieży mogą z bliska przyjrzeć się myszatym mieszkańcom lasu, poznać ich historię oraz dowiedzieć się na temat czynnej ochrony przyrody, której koniki są jednym z elementów.
Na stronie internetowej Nadleśnictwa Kliniska https://kliniska.szczecin.lasy.gov.pl/ można zapoznać się z broszurą na temat konika polskiego, w której znajduje się dokładny wykaz koni z hodowli rezerwatowej.
FOTORELACJA
kliknij na zdjęciu aby powiększyć /zdjęcia: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie/
Na podstawie informacji prasowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS