A A+ A++

To już czwarty rok z rzędu, kiedy młodzi Lubuszanie mogą ubiegać się o dofinansowanie swoich pomysłów w ramach Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych. Po środki mogły sięgać stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. – „Dziękuję Wam za wielkie zaangażowanie. Podpisaliśmy ponad 1000 umów, samorząd z własnego budżetu przeznaczył na inicjatywy młodych prawie 3,5 miliona złotych!” – mówi marszałek województwa Elżbieta Anna Polak.

Podczas konferencji prasowej podsumowującej program, marszałek Elżbieta Anna Polak z radością opowiadała o tym, ile już udało się osiągnąć i ile wciąż jest planów. Co roku budżet Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych to okrągły milion, ale w tym roku ze względu na koronawirusa przeznaczono na niego pół miliona.

marszałek województwa lubuskiego, Elżbieta Anna Polak

„Drugie pół miliona z tej puli poszło do szpitali i na zakup środków ochrony osobistej,  mamy nadzieję, że nam to wybaczycie. Jeżeli sytuacja się poprawi, dorzucimy kolejne środki do programu po to, by te inicjatywy mogły rosnąć, rozwijać się, pączkować w regionie.  Bardzo nam zależy, żeby nasz program dla młodych, realizujący np. nowe kierunki studiów, zatrzymywał młodych w regionie – tłumaczyła marszałek”„Jeśli chodzi o Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe, w tym roku wybraliśmy tematykę odpowiadającą wyzwaniom, ponieważ rok 2020 został uchwalony przez senat Rokiem Samorządu Terytorialnego ze względu na jego 30-lecie. W Waszych projektach widziałam inicjatywy i założenia w zakresie edukacji obywatelskiej, budowania świadomości obywatelskiej, które będą realizowane! Czym jest samorząd, czym jest wspólnota, czym są małe ojczyzny. Wy, młodzi ludzie, możecie mieć wpływ na to, jak będzie się rozwijała nasza mała ojczyzna. Możecie być radnymi, kandydować, wspierać, działać w ramach wolontariatu – i to wszystko znalazło się w Waszych projektach” – podkreślała marszałek.

Również poseł Waldemar Sługocki w podobnym duchu podsumowywał ogromne zaangażowanie młodych ludzi w regionie lubuskim – „Chcemy Was zachęcić do działania. Jako samorządy, zwiększamy efektywność funkcjonowania Państwa Polskiego. Żeby podejmować odpowiedzialne decyzje, realizować trafne inwestycje –  kompetencje przekazano „na sam dół”. Świetnie, że dzięki Lubuskim Obywatelskim Inicjatywom Młodzieżowym możecie się przygotować do takiej ważnej misji, jaką jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego z prawdziwego zdarzenia, gdzie sprawy bierzemy we własne ręce. Polska nie zawsze stała samorządem i wcale nie jest przesądzone, że zawsze tak może być. Gratuluję Wam uczestnictwa w tej inicjatywie – my zaraz będziemy mogli przejść na zasłużoną emeryturę, a Wy weźmiecie na siebie ciężar odpowiedzialności za Ziemię Lubuską” – skwitował żartobliwie.

Radny województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski wspominał, jak już w wieku 30 lat miał wpływ na to, co działo się w regionie i jak wiele satysfakcji daje to, że można samemu coś wykreować i przeprowadzić, mieć swoje „dziecko”, patrzeć, jak powstaje szkoła, sala gimnastyczna, remont drogi. – „Wasze przedsięwzięcia też przejdą do historii, trwale zmieniając to województwo, nawet jeśli to mikroprzedsięwzięcia. To uczy odpowiedzialności, samodzielności i pokazuje, że można mieć wpływ na wiele rzeczy. Zachęcam, żebyście brali udział co roku, bo co roku ten program się rozwija. Gratuluję i zachęcam do dalszych inicjatyw” – mówił.

Przypomnijmy, że podczas oceniania wniosków ważne było, by projekty angażowały ludzi do 35. roku życia. W ramach tegorocznej edycji wpłynęło 137 projektów, z czego komisja konkursowa wybrała 65, które otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę 500 tys. zł. W tym roku projekty związane są z promocją świadomości obywatelskiej, 30-leciem samorządu terytorialnego w Polsce bądź ochroną środowiska. Maksymalne dofinansowanie pojedynczego projektu wynosiło do 10 tys. złotych, a czas ich realizacji – prawie do końca roku.

Wśród beneficjentów programu LOIW na konferencji miało okazje wypowiedzieć się czworo przedstawicieli stowarzyszeń i fundacji. Mariusz Sobkowiak, prezes Stowarzyszenia na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM podkreślał, jak trudne jest zdobywanie dofinansowania dla młodzieżowych rad czy przedsięwzięć. – „Można pomyśleć : „Stwórzmy młodzieżowe media, których w Polsce nie ma”, ale trzeba mieć na to pieniądze, więc ten program to prawdziwa perła, bo takie działania umożliwia”.

NOVUM planuje stworzyć w tym roku młodzieżowe media, czasopismo oraz telewizję internetową – do końca lipca werbują młodych ludzi, którzy chcieliby dołączyć do zespołu. Prezes stowarzyszenia opowiadał o swojej inicjatywie – „Chcemy oddać głos młodym, żeby ich głos był słyszany. Żeby powiedzieli, co ich boli, co ich cieszy w województwie lubuskim. Zgłoszenia już trwają, nie szukamy osób, które już potrafią pisać, które posiadają doświadczenie, bierzemy pod uwagę kolejność zgłoszeń” – mówił Mariusz Sobkowiak. Opisywał również plan stworzenia gry karcianej, po zeszłorocznym sukcesie gry planszowej związanej z Lubuskiem. – „To wszystko możliwe dzięki temu, że władze województwa zgodziły się, by te środki zostały przekazane na inicjatywy młodych ludzi” – podsumował kolejną edycję programu.

Oswald Strycki, prezes Fundacja Projekt Kompas również podkreślał wpływ dofinansowań dla młodych – „Jesteśmy fundacją, ale dla nas Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe to strzał w dziesiątkę. Przeglądałam na bieżąco różne konkursy, krajowe, lokalne – i było trudno nam wstrzelić się w wymagania, zdobyć fundusze. W zeszłym roku wzięliśmy udział po raz pierwszy, w tym roku po raz drugi. Dwa projekty fundacji to „Odkryj swój EKO kierunek z Projektem Kompas”, czyli organizacja trzech wykładów o charakterze proekologicznym oraz „Odkryj swój kierunek i DZIAŁAJ!”, obejmujący stworzenie kursu online oraz e-booka, w którym młodzi ludzie pokażą innym w jaki sposób można świadomie zaangażować się w budowanie społeczności lokalnej. Kurs ma na celu zachęcić i zainspirować młodzież do podjęcia działań na rzecz lokalnej społeczności – pokazać od czego zacząć i pomóc w załatwieniu formalizacji organizacji i wszelkich innych formalności. Bardzo dziękujemy za Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe, cieszymy się, że możemy współpracować i zmieniać Lubuskie” – mówił Oswald Strycki.

Kolejnym beneficjentem LOIW jest stowarzyszenie Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przedstawiciel AZS, Dawid Piechowiak, opowiedział o poprzednich inicjatywach stowarzyszenia i ich kontynuacji w tegorocznym projekcie. W planach jest między innymi organizacja Mini Euro 2020: Międzynarodowego Turnieju Piłki Ręcznej dla dzieci i młodzieży z Czech, Niemiec i Polski. Turniej przyczyni się do promocji ekologicznego trybu życia oraz zachowań ekologicznych wśród dzieci i młodzieży, m.in. poprzez rozegranie meczy na boiskach otwartych, bez użycia kleju, z wodą w butelkach z materiału ekologicznego, a także zakup nagród z materiałów ekologicznych.

Stowarzyszenie Curtez zaproponowało projekt „E-młodzi kontra śmieciowej powodzi”, zakładający stworzenie młodzieżowej platformy youtuberskiej promującej ekologiczny tryb życia, realizowanej w całości przez młodych ludzi. Powstaną filmy promujące lubuskie Zakłady Komunalne oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako te instytucje, które realnie wpływają na poprawę jakości naszego otoczenia naturalnego. – „Będziemy działać na terenie Łężycy, mamy świetnych młodych ludzi. Chcemy wykorzystać media społecznościowe, żeby nauczać o ekologii” – mówiła prezes Stowarzyszenia, Agnieszka Kozakiewicz.

Przypomnijmy, że od początku trwania programu LOIM łączna liczba złożonych wniosków wyniosła 1066, wniosków dofinansowanych – 455, a łączna kwota dofinansowania – 3 420 000zł.

FOTORELACJA


kliknij na zdjęciu aby powiększyć /zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego/


 Na podstawie informacji prasowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRewelacja na Bałtyku, czyli wakacje w Kołobrzegu
Następny artykuł[Akt Prawny] Uchwała w sprawie rozpatrzenia skargi na działania Burmistrza Miasta Mrągowa,