Podziel się na Facebooku
Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze
Od kilku lat w Polsce mamy do czynienia z łagodną i niezbyt śnieżną zimą. Ostatnia zima, która zapisała się w naszej pamięci jako ta sroga i gwałtowna miała miejsce na przełomie 2012/2013 roku. Czy są szanse na to, żeby śnieżna zima nadeszła już w tym roku?
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali wstępną prognozę temperatury i opadów na listopad i grudzień. W listopadzie średnia temperatura powietrza będzie w klasie „powyżej normy” lub w górnej granicy klasy „w normie”.
Pogoda na grudzień zapowiada się raczej optymistycznie. Burze śnieżne czy minusowe temperatury nie powinny nas zaskoczyć. Zima w tym roku prawdopodobnie będzie łagodna i ciepła. Sprawdź, jaka pogoda będzie w miesiącach jesiennych i zimowych.
Pogoda na koniec listopada 2020:
Listopadowa, średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju była w klasie „powyżej normy”. Średnią temperaturę „w normie” prognozuje się także w ostatnim tygodniu listopada.
Temperatury „powyżej normy” występowały przeważnie na zachodzie kraju, a w „normie” na wschodzie.
Zgodnie z modelem statystycznym IMGW-Bayes listopadowe sumy opadów są zróżnicowane. Opady „powyżej normy” odnotowane zostały w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim i lubuskim, a także miejscami w pozostałych częściach kraju.
W miniony weekend nad nasz region dotarło ochłodzenie wraz z lokalnymi przymrozkami i dopiero noc z niedzieli na poniedziałek (22/23.11) przyniosło nam łagodniejsze powietrze. Temperatura utrzymywać się będzie w przedziale od 7 do 9 stopni, a przymrozki pojawią się już tylko miejscami. Jednak na krótko.
Przez większość nocy i ranków w ostatnim tygodniu listopada spodziewać się można jedynie lokalnych przymrozków. Kierowcy powinni uważać na oblodzenie jezdni szczególnie w godzinach wczesno rannych przy wylotach dróg z lasu i na wiaduktach. Największe spadki temperatury następować będą przy bezchmurnym niebie, a najmniejsze przy pełnym zachmurzeniu i opadach.
Pogoda na grudzień 2020: przewidywania i prognozy
Według statystycznego modelu IMGW-Bayes średnia temperatura w grudniu będzie na niemal całym obszarze kraju w klasie „powyżej normy”. Średnią temperaturę „w normie” przewiduje się dla południowo-zachodniej i północno-wschodniej Polski.
Klimatologiczna zima rozpoczyna się 1 grudnia, zatem to właśnie ostatni miesiąc roku może wskazać nam, czego możemy się spodziewać po najzimniejszej porze roku. Na ten moment prognozuje się, że grudzień raczej niczym nas nie zaskoczy, co potwierdza Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej:
Według modelu IMGW-Bayes na przeważającym obszarze Polski średnia miesięczna temperatura „powyżej normy”. Średnia temperatura „w normie” spodziewana jest na ogół w zachodniej Małopolsce, północno wschodniej Wielkopolsce, na Opolszczyźnie oraz w pasie od Mazur przez zachodnie Mazowsze po Ziemię Łódzką.”
Synoptycy przewidują, że grudzień nie powinien przynieść nam niespodziewanego załamania pogody czy burzy śnieżnej. Według niektórych prognoz grudzień może być nawet bardzo ciepłym miesiącem.
Pogoda na grudzień 2020. Pierwsza połowa grudnia
Pogoda na pierwsze dwa tygodnie grudnia charakteryzuje się następującymi cechami:
- temperatura będzie oscylować w granicach 2-4 stopni, choć w niektóre dni skoczy nawet do 6 stopni,
- początek grudnia będzie jasny i słoneczny,
- w drugim tygodniu grudnia niebo w większości będzie zasłonięte przez chmury
opady raczej nie są przewidywane, - będzie wiał dość mocny wiatr.
Pogoda na grudzień 2020. Druga połowa grudnia
- Druga połowa grudnia nie będzie się szczególnie różnić od początku miesiąca.
- Temperatura będzie utrzymywać się na poziomie 3-4 stopni, czasem wzrośnie do 6-7.
- Może pojawić się kilka dni z niewielkimi opadami.
- Przeważająca liczba dni będzie pochmurna i szara.
- Pod koniec miesiąca temperatura w nocy będzie spadać poniżej zera.
Pamiętajcie, że jest to prognoza długoterminowa, która niekoniecznie musi się sprawdzić. Do grudnia zostało jeszcze trochę czasu, zatem na bieżąco śledźcie wszystkie zmiany.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS