Podziel się na Facebooku
Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze
Czy przed nami silny powiew wiosny? Czy pod koniec lutego będzie można rozpalić grilla? Według najnowszych prognoz temperatura może wzrosnąć miejsca nawet do 15-16 stopni Celsjusza. Skąd tak wysokie temperatury?
Pogoda na luty 2020: silne uderzenie wiosny?
Pogoda w Polsce staje się z każdym miesiącem coraz bardziej nieprzewidywalna. Na początku straszono nas zimą stulecia, lecz obecne prognozy długoterminowe wieszczą zupełnie odwrotny trend w pogodzie.
W lutym przeżywamy kolejne anomalie w pogodzie, a średnia temperatura w tym miesiącu będzie wyższa od statystyk z ubiegłych lat o 3-4 stopnie Celsjusza. W historii pogody w Polsce to nie tego typu pierwsze odchylenia od norm. W czasie zimy w 1990 r. temperatura w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. wzrosła do 19 – 21 stopni Celsjusza.
Temperatura w Polsce 5 lutego podskoczyła do 10-12 stopni Celsjusza co przewidywały komputerowe wyliczenia amerykańskiego modelu przewidywania pogody Global Forecast System.
Niestety tak gwałtowne ocieplenie w Polsce jednoczenie przyniosło uciążliwe wichury. Przez nasz kraj przetoczyły się niszczycielskie porywy wiatru. Jego prędkość może osiągała w porywach nawet 120 km/h.
Pogoda na drugą połowę lutego 2020. Czy spadnie śnieg?
Rozczarowali się wszyscy ci, którzy nastawiali się na zimowe i pełne opadów śniegu ferie. Śnieg utrzymuje się co prawda w górach i na ośnieżanych stokach narciarskich, ale nowych i silnych opadów nie należy się spodziewać.
Przewidywania synoptyków są jednoznaczne – luty w dalszej jego części to kolejny miesiąc, w którym odnotujemy poważne anomalie pogodowe:
- odchylenia temperatury w lutym wyniosą 3-4 stopnie Celsjusza,
- opadów śniegu będzie niewiele,
- pojawią się przypadki opadów deszczu ze śniegiem.
Według synoptyków na śnieg, ale też nie tak obfity mogą liczyć jedynie mieszkańcy południa Polski. W naszym regionie opadów śniegu generalnie się nie przewiduje. Z uwagi na zmiany klimatyczne – w okresie zimowym – coraz częściej do Polski docierać będą opady deszczu zamiast śniegu.
Według najnowszych map pogodowych do końca lutego możemy liczyć na dodatnie temperatury. Ochłodzenie w lutym z jakim mieliśmy do czynienia w poprzednich latach może w ogóle nie dopłynąć do Polski. Europejski model ECMWF prognozuje, że luty będzie poniżej normy opadowej w Polsce. Opady śniegu w kraju prawdopodobnie wystąpią, lecz pokrywa śnieżna ma być niższa względem ubiegłych lat.
Prognoza długoterminowa na marzec 2020
W marcu doświadczać będziemy dalszych anomalii pogodowych. Okazuje się, że temperatura osiągnie nawet 3 stopnie powyżej normy!
W marcu w Polsce może wystąpić także mniejsza ilość opadów niż miało to miejsce do tej pory. Jednak mimo to na niebie pojawią się duże skupiska chmur, a nie wykluczony jest też silny i porywisty wiatr. Masy powietrza spowodują, że temperatura w Polsce przekroczy 10 stopni Celsjusza. W marcu można liczyć na coraz większą ilość wyładowań atmosferycznych.
„Marzanna” to lalka symbolizująca złą, długą zimę. Jest wykonana ze słomy i siana, ubrana w kolorową sukienkę i ozdobiona wstążkami i kwiatami. Zostaje umieszczona na długim kiju, a następnie utopiona w rzece, jeziorze lub stawie. Dzieci niosące „Marzannę” biorą udział w kolorowej paradzie, śpiewając piosenki. Utonięciu „Marzanny” towarzyszy śpiew lub powiedzenie następujących słów: „Marzanna, Marzanna, płyń przez morze. Niech kwiaty kwitną, a pola zmieniają kolor na zielony. ”Tradycja topienia„ Marzanny ”sięga wielu wieków.
Tradycją w Polsce jest topienie marzanny. Ma symbolizować odejście zimy i przywitanie wiosny.
21 marca, pierwszego dnia wiosny można zobaczyć grupy dzieci podróżujących nad rzekę, jezioro lub staw, aby utopić Marzannę.
Jak widać, pomimo silnego katolickiego charakteru współczesnej Polski niektóre tradycje pogańskie przetrwały. Jednym z najbardziej beztrosko dziwaczne i brwi świadomości jest celebrowanie wiosna równonoc znany jako topienie Marzanny (Topienie Marzanny).Topienie marzanny w zależności od regionu przybiera różne formy. Zwykle jednak marzanna jest kukłą/lalką, wykonaną często ze słomy, ubraną w strój lokalny, łachmany, albo nawet strój druhny.
Marzanna to polska inkarnacja starej słowiańskiej bogini zimy, zarazy i śmierci. Bojąc się jej lodowatego uścisku, najlepszym sposobem dla zabobonnych Słowian jest ochrona się, zachęcenie do nadejścia wiosny w odpowiednim czasie i zapewnienie dobrego żniwa, by wziąć udział w staromodnym spalaniu czarownic, a następnie utonięciu (na wszelki wypadek). W czasach średniowiecza obrzęd polegał na wykonaniu wizerunku Marzanny ze słomy, który został następnie owinięty lnem i upiększony wstążkami i koralikami.
Astronomiczna wiosna zaczyna się 21 marca, w momencie równonocy wiosennej. Wiosna trwa do 22 czerwca. Podczas wiosny pora dnia jest dłuższa od pory nocnej. Z każdą dobą dzień staje się dłuższy, a noc krótsza. Temperatura powietrza rzadko spada poniżej °C.
W marcu 2020 synoptycy zapowiadają możliwy deszcz. Dni bezchmurne będą przeważały nad dniami słonecznymi. Epizody zimowe nie są wykluczone. W marcu 2020 nie wyklucza się również burz. Temperatury od 0 do 11 stopni.
Kwiecień. Jak będzie pogoda w kwietniu 2020?
Według pogody długoterminowej w kwietniu temperatury mają pójść w górę. Na termometrach w naszym regionie sięgać będą nawet do 19 stopni. Synoptycy zapowiadają, że większość dni będzie pochmurna, lecz z przejaśnieniami. Kwiecień 2020 zapowiada się bez opadów. Ciśnienie od 999.984 hPa do 1009.7 hPa.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS