Podziel się na Facebooku
Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił 4 listopada, br. nowe obostrzenia, jakie będą obowiązywały w Polsce od poniedziałku. Rozszerzenie nauczania zdalnego na klasy 1-3, zamknięte placówki kultury, zamknięte sklepy w galeriach handlowych – to niektóre z nowych obostrzeń zapowiedzianych prze premiera.
W środę potwierdzono w Polsce niemal 25 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Jakie w związku z tym obostrzenia zostały wprowadzone? Szczegóły w zasadzie ustalane zostały na posiedzeniu rządowego zespołu kryzysowego. W pierwszej kolejności czekają nas obostrzenia w edukacji i handlu.
– „Nasza odpowiedź na pandemię musi być zdecydowana. Bardzo potrzebne są kolejne restrykcje. Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia podkreślają, że druga fala może być groźniejsza i dłuższą, niż się spodziewaliśmy. Kolejne restrykcje są bardzo potrzebne” – mówił premier Morawiecki.
Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił, między innymi przejście klas 1-3 na naukę zdalną. Oznacza to, że cała podstawówka, licea i studia znajdą się poza budynkami szkoły.
– „Liczba zakażeń w Europie przekroczyła 10 mln” – powiedział Morawiecki, odnosząc się do drugiej fali epidemii. Wspomniał o rekordowo wysokiej liczbie nowych przypadków oraz zgonów związanych z COVID-19, odnotowanych w środę w Polsce.
Premier zaznaczył, że według WHO druga fala pandemii może być jeszcze groźniejsza.
– „Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte, z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek. Zamknięte będą również teatry, kina, muzea, galerie, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne będą zamknięte. Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla gości świadczących podróże służbowe” – ogłosił szef rządu.
Premier zaapelował o wprowadzenie tam, gdzie jest to możliwe pracy zdalnej. Poinformował jednocześnie o dodatkowym bonie dla nauczyciela, czyli 500 zł na zakup akcesoriów do pracy zdalnej.
– „Na wsparcie pracy zdalnej przez nauczycieli przeznaczamy dodatkowy bon dla nauczyciela w wysokości 500 zł na zakup akcesoriów do pracy zdalnej” – powiedział premier.
– „Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców to włączamy ostry hamulec bezpieczeństwa, jeżeli przekroczy 75 przypadków na 100 tysięcy to będziemy musieli narodową kwarantannę i zostanie wprowadzone graniczenie w możliwości przemieszczania się. Pamiętajmy, że krok za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown. Chcemy chronić wytrzymałość służby zdrowia, żeby chronić ludzi” – mówił Morawiecki.
Szef rządu zaznaczył, że 25 tys. nowych przypadków SARS-CoV-2 w ciągu doby to zbyt dużo, by mówić „o jakiejkolwiek stabilizacji”. – „Dlatego restrykcje są niezbędne” – stwierdził. Dodał, powołując się na analizy ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego, że każdego dnia wzrost liczby zakażeń na skutek protestów ulicznych „może wynosić ok. 5 tys.”. – „Po miesiącu możemy mieć ok. 150 tys. osób (zakażonych) więcej, niż gdyby każdy trzymał się zasad, które określamy” – mówił Morawiecki.
– „Chciałbym powiedzieć, że najgorsze za nami, ale to byłoby przedwczesne. Jest prawdopodobne, że po tych nowych zasadach bezpieczeństwa, jeżeli będziemy ich rygorystycznie przestrzegać, sytuacja się poprawi. Proszę bardzo protestujmy, ale w sieci. Chrońmy naszych Seniorów nie dajmy się w tych dniach skłócić ani podzielić. Wszyscy w zgodzie musimy wdrożyć ten proponowany plan. Wzywam dzisiaj do zaakceptowania, do przestrzegania tych zasad. Choć nie mamy takich samych poglądów, to w tej jednej kwestii powinniśmy być zgodni” – apelował Premier.
POZOSTAŃMY W DOMU
– „Dzisiaj decydujemy się na ten przedostatni krok, bo krokiem ostatnim jest narodowa kwarantanna. Nawet w optymistycznym wariancie widzimy, że stabilizacja liczby zachorowań nastąpi na poziomie 25-30 tysięcy zachorowań dziennie. To jest optymistyczny wariant, który zakłada brak protestów. My na taki wariant nie możemy sobie pozwolić. To jest ten czas, kiedy trzeba włączyć hamulec awaryjny” – mówił minister zdrowia Niedzielski i dodał – „Mamy przyrastającą liczbę zgonów. Ten system opieki zdrowotnej przestaje być wydolny. Musimy wszyscy zdać sobie sprawę z powagi sytuacji, w jakiej się znajdujemy. To jest czas na ochronę życia.”
Minister zdrowia w trakcie swojego wystąpienia zaapelował do ozdrowieńców, aby w miarę możliwości oddawali honorowo swoje osocze krwi.
– „System opieki zdrowotnej jest na granicy wydolności; przyrasta liczba zgonów, musimy doprowadzić do drastycznego zahamowania liczby zachorowań” – stwierdził minister Niedzielski.
– „Chcę zaapelować o zapięcie pasów bezpieczeństwa!” – rozpoczął swoje wystąpienie profesor Horban i dodał „Problem nie tkwi w liczbie respiratorów, proszę nie traktować respiratorów jako cudownego środka na uzdrowienie.”
Wszystkie obostrzenia będą obowiązywały od soboty 29 listopada, a dzieci od poniedziałku.[embedded content]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS