Podziel się na Facebooku
Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze
Literackie Noble – w tym roku podwójne – ogłoszono 10 października i tak jak nagrody w innych dziedzinach zostały wręczone do rąk własnych dwa miesiące później, 10 grudnia 2019 roku.
Zgodnie z tradycją złote medale i dyplomy przekazał wyróżnionym sam król Szwecji Karol XVI Gustaw.
Uroczystości rozpoczęły się po godz. 16 w sztokholmskiej filharmonii, na widowni której zasiadło 1560 gości — artystów i polityków, dziennikarzy, naukowców, osoby zaproszone przez noblistów.
Najpierw głos zabrał prezes Fundacji Noblowskiej prof. Carl-Henrik Heldin, a następnie przedstawiciele komitetów noblowskich wygłaszali laudacje na cześć laureatów. O zasługach Olgi Tokarczuk opowiedział Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej.
To wielki dzień dla Olgi Tokarczuk! Laureatka literackiej nagrody Nobla za rok 2018 odebrała dziś z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty medal i kaligrafowany dyplom.
Tokarczuk wyszła jako dziesiąta. Ceremoniał miał związek z kolejnością dziedzin nagrody zapisanych w testamencie Nobla, a nagrodę z fizyki czy medycyny dzieliło w tym roku aż po trzech naukowców. Polska pisarka odebrała z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa nagrodę — wykonany ze złota medal (przekazywany jest w etui) i kaligrafowany dyplom.
Nobel to nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale także nagroda finansowa. Przy odbiorze nagrody każdy z laureatów wykonał trzykrotny ukłon, który nobliści ćwiczyli przed ceremonią.
Ceremonia wręczenia nagród stanowiła zwieńczenie tzw. tygodnia noblowskiego. Galę poprzedziły odczyty noblowskie, które laureaci zaprezentowali w Sztokholmie w sobotę, 7 grudnia. Esej Olgi Tokarczuk zatytułowany został „Czuły narrator”.
Olga Tokarczuk po odebraniu nagrody Nobla wraz ze szwedzką rodziną królewską oraz innymi nagrodzonymi udała się na uroczysty bankiet. Tam również spotkała się z miłym wyróżnieniem. Organizatorzy posadzili ją obok samego króla Szwecji Karola XVI Gustawa, co uwieczniono na zdjęciach, którymi podzieliła się Agnieszka Holland.
Nagrody Nobla w sześciu dziedzinach
W tym roku wyjątkowo przyznane zostały dwie literackie Noble. Zaległą nagrodę za 2018 rok, nieogłoszona z powodu skandalu obyczajowego, otrzymała Olga Tokarczuk.
To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 roku dostała go Wisława Szymborska. Nagrodę za 2019 rok przyznano austriackiemu pisarzowi Peterowi Handke.
7 października poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, we wtorek dowiedzieliśmy się, kto otrzymał wyróżnienie z fizyki, a w środę dowiedzieliśmy się, kto z chemii. Olga Tokarczuk z Noblem W czwartek uwaga świata skierowana była na salę Domu Giełdy na Starym Mieście w Sztokholmie, gdzie nazwiska dwóch noblistów w dziedzinie literatury ogłosił nowy sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm.
W 2018 roku nie wręczono literackiego lauru w związku ze skandalem obyczajowym. W związku z tym w tym roku przyznano dwie nagrody. Tę za 2018 rok otrzymała Olga Tokarczuk. Nagrodę za 2019 rok dostał Austriak Peter Handke. Literacka Nagroda Nobla trafiła do pisarza tworzącego w języku polskim po raz piąty.
Olga Tokarczuk jest drugą kobietą i pierwszą polską prozaiczką, która została nagrodzona najważniejszym zaszczytem literackim na świecie. Wcześniej, w 1996 roku, Akademia Szwedzka doceniła Wisławę Szymborską W piątek w Instytucie Nobla w Oslo ogłoszony laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Został nim premier Etiopii Abiy Ahmed.
14 października w Sztokholmie poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. To dodatkowa nagroda, o której nie wspomina w swoim testamencie Nobel. Z tego powodu formalnie nazywana jest Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS