A A+ A++

Projekt „W zgodzie z naturą, polsko-ukraińska eko-przygoda”, jest realizowany we wrześniu 2021r., obejmuje dwa spotkania młodzieżowe, pierwsze, w dniach 6-10.09 w Nowym Mieście i kolejne w dniach 21-26.09 w Kijowie. Szkołą partnerską jest zaprzyjaźnione 144 Liceum w Kijowie im. G. Wasienka.

Koordynatorem projektu jest Anna Wyrwich, nauczyciel języka rosyjskiego i wicedyrektor Zespołu Szkół w Nowym Mieście. Projekt jest sfinansowany ze środków Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEiN. Szkoły współpracują ze sobą od 2015 roku i jest to kolejny wspólny projekt.

5 września do Polski przyleciała grupa 10 uczniów i dwojga opiekunów, by następnego dnia rozpocząć działania projektowe.

Pierwszy dzień to spotkanie z  dyrektorem Zespołu Szkół p. Edytą Jakubowską, omówienie celów i planowanych rezultatów projektu. Nagrodę za zwycięskie logo otrzymała Julia z Kijowa. Sporządzono i podpisano  kontrakt i następnie ewaluacja wstępna BALON. Odbyły się warsztaty wikliniarskie prowadzone przez Mistrza Wikliniarstwa p.Wojciecha z Leszna. Efektem pracy są własnoręcznie wyplecione ekologiczne kosze, które są świetną alternatywą dla plastikowych toreb. Kolejny dzień rozpoczął się warsztatami prowadzonymi przez panie z Banków Żywności w Ciechanowie. Na warsztatach grupa projektowa dowiedziała się jak racjonalnie wykorzystać żywność, przygotowano bardzo smaczne i pomysłowe “resztkowe potrawy”.

Grupa projektowa spotkała  się z Wójtem Gminy Nowe Miasto p. Sławomirem Zalewskim. Następnie w gospodarstwie agroturystycznym “Młyn Gąsiorowo” odbyły się warsztaty podczas których uczestnicy projektu poznali tajniki samodzielnego przygotowania ekologicznych, naturalnych przetworów z warzyw i owoców.

Środa to warsztaty projektowania  i wykonywania tradycyjnych kwiatów i ozdób z krepiny  oraz bibuły. Warsztaty prowadziły panie ze Stowarzyszenia Kobiet Karolina z „Karolinowa” w Gminie Załuski. Ponadto, na kolejnych warsztatach prowadzonych przez instruktorkę, p. Magdalenę Rysińską,  młodzież wykonała ekologiczne papierowe kosze na śmieci ozdobione metodą decoupage. Kosze te zastąpią dotychczasowe plastikowe kosze w szkolnych klasopracowniach. Czwartek to czas spędzony w Warszawie: Ogród Botaniczny UW oraz terenowa gra miejska na terenie warszawskiej starówki oraz prawobrzeżnej Wisły.

Projektowe działania w Polsce trwają do piątku, 10 września.

 

KATARZYNA RÓLKA

 

 

 

 

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPróba fałszowania historii! Skandaliczne plakaty w Warszawie
Następny artykułSenat odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji