Międzynarodowy Fundusz Monetarny (IMF) zaaprobował program pożyczek dla Ukrainy. Są pierwszym państwem w stanie wojny, które otrzyma takie pożyczki.
Wojna miała niezwykle negatywny wpływ na ukraińską gospodarkę, spowodowała zmniejszenie aktywności gospodarczej o niemal jedną trzecią. Rada IMF zaaprobowała pożyczkę dla Ukrainy w wysokości ok. 15,6 miliarda dolarów. Pożyczka ta odbędzie się w ramach czteroletniego programu typu EFF. Takie programy pomagają państwom, które z powodu problemów strukturalnych, które wymagają czasu na naprawę, mają problemy ze zbilansowaniem finansów. Pożyczki EFF mają dłuższy czas spłaty niż normalne pożyczki z IMF.
IMF do niedawna nie oferował jednak takich pożyczek państwom, które mogą mieć problem z ich spłaceniem, na przykład znajdującym się w stanie wojny. Dopiero niedawno zmieniono regulamin tak, aby możliwe było oferowanie pożyczek państwom, które są w stanie „wyjątkowo dużej niepewności”. IMF przyznaje, że ta pożyczka jest bardzo ryzykowna.
Zaaprobowanie tego programu oznacza, że Ukraina może od razu dostać 2,7 miliarda dolarów, a reszta funduszy będzie uwalniana stopniowo w ciągu czterech następnych lat. Ukraina będzie musiała jednak spełnić kilka warunków, jak kroki celem zwiększenia zysków z podatków, utrzymanie niezależności banku centralnego czy wzmocnienie programów antykorupcyjnych. W dalszej perspektywie konieczne będą reformy mające na celu zwiększenie stabilności finansowej, wsparcie odbudowy kraju, reformę sektora energetycznego czy zwiększenie konkurencyjności. Te jednak będą wprowadzane dopiero po zakończeniu walk.
Pożyczka z IMF jest częścią większego programu pomocy finansowej, o wartości aż 115 miliardów dolarów, w skład którego wchodzą też granty i pożyczki od poszczególnych państw, w wysokości 80 miliardów dolarów, a także anulowanie długów w wysokości 20 miliardów dolarów.
Źródło: Stefczyk.info na podst. Al-Jazeera Autor: WM
Fot.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS