A A+ A++

Wratislavia Cantans to jeden z najważniejszych festiwali muzyki klasycznej w Europie. Narodowy Chór Ukrainy „Dumka” jest jednym z najstarszych profesjonalnych ukraińskich zespołów artystycznych i nadal odgrywa pierwszoplanową rolę w życiu muzycznym i kulturowym swego kraju.

Festiwal powołany do życia w 1966 r. przez Andrzeja Markowskiego jako festiwal oratoryjno-kantatowy, do dzisiaj skupia się przede wszystkim na prezentowaniu piękna ludzkiego głosu. Koncerty gwiazd co roku przyciągają tysiące melomanów do znakomitych akustycznie sal Narodowego Forum Muzyki oraz zabytkowych wnętrz we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. A. Markowskiego jest włoski dyrygent i flecista – Giovanni Antonini.

Narodowy Chór Ukrainy „Dumka” na przestrzeni lat prowadzili najlepsi chóralni dyrygenci Ukrainy, koncentrując się wokół bogatej twórczości czołowych ukraińskich kompozytorów. Podczas koncertu w ramach festiwalu Wratislavia Cantans chór poprowadzi Jewhen Sawczuk – związany z grupą od 1984 roku.

Podczas koncertu przeniesiemy się na moment do Ukrainy, by wysłuchać ukraińskich pieśni ludowych oraz sakralnego śpiewu opartego na wyrafinowanej prawosławnej polifonii, m.in. autorstwa Dymitra Bortniańskiego, nazywanego często Palestriną Wschodu. To właśnie chór Dumka był jednym z pierwszych zespołów, które pod koniec XX wieku rozpoczęły starania o odrodzenie się muzyki sakralnej w Ukrainie. W różnych okresach z zespołem owocnie współpracowali czołowi ukraińscy kompozytorzy, w tym Kyryło Stecenko, Jewhen Stankowycz czy Wołodymyr Zubycki, których kompozycje zabrzmią tego wieczoru.

„Panie, o Wielki i Wszechmogący,
chroń naszą ukochaną Ukrainę,
pobłogosław ją wolnością i światłem
Swoich świętych promieni.”

Powyższe słowa rozpoczynają Modlitwę za Ukrainę – dzieło z 1885 roku, do którego muzykę stworzył Mykoła Łysenko, artysta o wyjątkowej randze w ukraińskiej kulturze. Duchowy hymn w ostatnim czasie wyjątkowo zyskał na znaczeniu, stając się swoistym hołdem dla walczących o wolność kraju. Kultura i historia Polaków oraz Ukraińców przeplata się od stuleci, a szczególna liryczna wrażliwość muzyczna jest wspólna krajom słowiańskim. Wśród polskich akcentów w repertuarze odnajdziemy więc Agnus Dei z Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego – twórcy, który podejmował z zespołem wieloletnią współpracę, dyrygując podczas koncertów z jego udziałem w Kijowie, Krakowie, Lwowie oraz Warszawie. Spotkanie z Dumką będzie doskonałą okazją, by poczuć moc i zachwycający tembr ukraińskiego śpiewu.

Program: Kyryło Stecenko Благословидуше моя, Господа (Błogosław, duszo moja, Pana), Mykoła Łeontowycz У царствії твоїм (W królestwie Twoim), Ołeksandr Koszyc Іже херувиме (Pieśń cherubinów), Kyryło Stecenko Милість спокою (Miłość pokoju), Krzysztof Penderecki Agnus Dei z Polskiego Requiem, Dmytro Bortniański – XXXII Koncert Скажи ми Господи… (Powiedz mi, Panie); IX Koncert Сей день (Ten dzień), Wołodymyr Zubycki Гори мої (Góry moje); Дримба (Drumla), Mykoła Łysenko Молитва за Україну (Modlitwa za Ukrainę), Hordij Hładki Заповіт (Testament), oprac. Borys Latoszyński, Danyło Kryżaniwski Реве та стогне Дніпр широкий (Ryczy i jęczy Dniepr szeroki), oprac. Wiktor Kosenko, Jewhen Stankowycz Садок вишневий (Sad wiśniowy)

Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. A. Markowskiego – koncert Narodowego Chóru Ukrainy „Dumka” pt. „Ukraińska dusza” – poniedziałek – 12 września 2022 – godz. 19:30 – kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Kłodzko – bilety 25 zł normalny, 15 zł ulgowy do kupienia na stronie Narodowego Forum Muzyki www.bilety.nfm.wroclaw.pl  lub godzinę przed koncertem przed kościołem

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBieszczady. Powstają nowe schody na Rozsypaniec. Turyści będą zadowoleni?
Następny artykułHot dog w Ikei z kolejną podwyżką. Parówka z bułką już dawno nie po złotówce