A A+ A++

Międzynarodowy Dzień Teatru uchwalono w 1961 r. na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Wspomniane wydarzenie datowane jest 27 marca 1957 r.

Święto to corocznie obchodzone było również w Częstochowie. Niestety, pandemia koronawirusa sprawiła, że drugi raz z rzędu Teatr im. Mickiewicza nie zaprosi widzów do siebie. Rok temu, dokładnie w połowie marca, instytucje po raz pierwszy zmuszone były zawiesić działalność i odwołać wszystkie swoje plany. W tym roku wydawało się, że dzięki warunkowej zmianie obostrzeń zarządzonej w lutym tym razem uda się świętować wspólnie z publicznością. Nadzieje te zburzyła konferencja, która odbyła się 17 marca. Rządzący ogłosili wówczas, że od 20 marca do 9 kwietnia zwiększone restrykcje obejmą cały kraj. Stąd ponowne zawieszenie działalności wszelkich instytucji kultury.

Widzowie, którzy liczyli na to, że 27 marca zobaczą na dużej scenie “Cudowną terapię” w reżyserii Tomasza Mana, będą rozczarowani. Pozostaje im złożyć sobie i wszystkim ludziom teatru życzenia, by sytuacja jak najszybciej wróciła do normalności.

– 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru i chcielibyśmy razem z Państwem złożyć życzenia Teatrowi. Będą to niezwykle ważne słowa w kolejnym tak trudnym dla sztuki i nas wszystkich roku. Dlatego nie zwlekajmy, życzmy sobie najlepiej! – zachęca Teatr im. Mickiewicza na swojej facebookowej stronie.

Namawia przy tym widzów, żeby przygotowali oni nagrania, które zaczynałyby się od słów: “Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru życzę teatrowi, żeby…”.

– Czekamy na życzenia od naszej publiczności, znajomych i wszystkich przyjaciół Teatru. Zależy nam na swobodnych, szczerych, zabawnych lub wzruszających wypowiedziach, nagrywanych telefonem w poziomie, w domu lub na zewnątrz, od widzów starszych, młodszych i najmłodszych – od tych, którzy do teatru mogliby chodzić codziennie, i tych, którzy zasiadają na widowni raz na sto lat – podkreśla teatr.

W sobotę, 27 marca przygotowane przez widzów życzenia pojawią się w mediach społecznościowych częstochowskiego teatru i Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, który jest organizatorem akcji.

Organizatorzy proszą, żeby przesyłać pliki za pośrednictwem wetransfera lub linkiem mailowo na adres [email protected]. Można to robić do 22 marca włącznie.

W wiadomości należy także podać imię osoby składającej życzenia oraz miejscowości, z której pochodzi. Do nagrania trzeba dołączyć również zgodę na upublicznianie wizerunku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWykonanie nakazu sądowego Sygn. akt: I C 484/20
Następny artykułSzczyt III fali pandemii wciąż przed nami! Kiedy nastąpi?