Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie lubi pizzy. Słynne danie kuchni włoskiej doczekało się tak wielu zwolenników prawdopodobnie ze względu na dowolność doboru składników. Na ostro, na słodko, orientalnie, czy po prostu z samym serem – przysmak znajdzie swoich miłośników w każdej odsłonie. Dziś, tj. 9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy.
Pszenny placek z dodatkami znany był już starożytnym kulturom. Pamiętali go m.in. dawni Egipcjanie, czy Rzymianie. Jednak słowo “piza” (jeszcze nie “pizza”) pojawiło się po raz pierwszy w dokumencie z 997 r. Kolejne wzmianki o tym daniu zaobserwowano w XVII wieku.
Ich popularność zaczęła jednak rozkwitać dopiero w XVIII wieku, kiedy to w Neapolu pojawiły się pierwsze lokale gastronomiczne zwane “pizzeriami”. Danie wzbudziło zainteresowanie króla Ferdynanda II Burbona, który sam odwiedził jeden z takich lokali, co przyczyniło się do jeszcze większego popytu na pizzę.
Pizza znana nam dziś jako margherita, czyli placek z mozzarellą, nazwana została na cześć królowej Małgorzaty Sabaudzkiej. W 1889 r. jeden z włoskich kucharzy, Raffaelo Esposito zadedykował jej trzy rodzaje pizzy: z serem i bazylią, z pomidorami oraz z mozzarellą. Ta ostatnia najbardziej jej zasmakowała.
Pod koniec XIX w. pizza trafiła także do Stanów Zjednoczonych. Natomiast pierwszy lokal serwujący pizzę w Polsce powstał w 1975 r. w Słupsku. Pomysł na otwarcie pizzerii jej właściciel przywiózł bezpośrednio z Włoch, gdzie odbywał podróż służbową. Dziś lokale serwujące to Włoskie danie można spotkać już na całym świecie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS