Poznań ma to szczęście, że okalają go piękne lasy. W sąsiedztwie znajduje się Wielkopolski Park Narodowy, rzut beretem jest do Puszczy Zielonki, godzina drogi do Puszczy Noteckiej, a w sercu miasta mamy Lasek Marceliński, rezerwat przyrody Żurawiniec.
Dlatego też 21 marca, Międzynarodowy Dzień Lasów, warto wykorzystać ten czas na wycieczkę.
Wspólny las. Ogólnopolska akcja
Fundacja Dzika Polska po raz pierwszy w tym roku zainaugurowała ogólnopolską akcję pod hasłem “Wspólny las”.
– W tym dniu poprzez spacery i wydarzenia w bliskich nam lasach chcemy podkreślić wyjątkową, społeczną, krajobrazową i przyrodniczą rolę lasów oraz zaznaczyć, że zarządzanie tymi terenami powinno być realnie konsultowane ze społeczeństwem – tłumaczą pomysłodawcy akcji.
Lokalne organizacje i stowarzyszenia zapraszają w tym dniu na spacer do lasu. Czasem jego forma może być nietypowa. Organizatorzy bowiem proponują nie tylko przechadzkę, ale także leśną kąpiel, medytację, nordic walking czy wspólny bieg leśnymi duktami.
– Zależy nam na priorytetowym traktowaniu funkcji społecznej i przyrodniczej w lasach ochronnych i podmiejskich, ochronie najlepiej zachowanych i najstarszych lasów oraz drzew o wymiarach pomnikowych. Jako obywatelki i obywatele chcemy mieć realny udział w podejmowaniu decyzji o lasach – tłumaczą przedstawiciele fundacji Dzika Polska.
Zielona Fala w obronie lasów
Podobne wydarzenia odbędą się też w okolicach Poznania. Zielona Fala zaprasza na spacer po Lesie Tuleckim pod Swarzędzem.
Podczas niego aktywiści chcą zwrócić uwagę na problem wycinki drzew w okolicy, w miejscach cennych przyrodniczo.
– Jest to nasze dobro wspólne, które powinniśmy chronić i nie dawać zgody na jego dewastację – apelują aktywiści.
Wybrane przez nich miejsce spaceru jest nieprzypadkowe. W lesie w okolicach Swarzędza kilka lat temu zadomowiła się wilcza rodzina. Przez postępującą zabudowę okolicznych terenów, zakażenie świerzbowcem, wilki zaczęły zbliżać się do terenów miejskich, poszukując łatwego pożywienia. Część z nich nie przeżyła. Ostatecznie na wniosek gminy Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgodę na odstrzał zwierząt, które pozostały i które nie mają już szans normalnie żyć na tym terenie. Wilki próbuje jeszcze uratować poznański ogród zoologiczny.
– Uważamy, że gdyby intensywna dewastacja tego lasu nie miała miejsca, to pomysł odstrzału wilków nie byłby tak nagłaśniany – mówią członkowie Zielonej Fali.
Spacer odbędzie się w niedzielę, 21 marca, o godz. 13 z przystanku Zalasewo/os. Leśne. Przy okazji aktywiści zachęcają, by zabrać ze sobą worki na śmieci, by las posprzątać.
Leśny prysznic w Wielkopolskim Parku Narodowym
Z kolei stowarzyszenie Przyrodobranie zaprasza na trening nordic walking po Wielkopolskim Parku Narodowym. To grupa, której działania mają zbliżyć człowieka do natury. W tym celu organizuje zajęcia integrujące, edukacyjne, które odbywają się na łonie natury.
– Niech ten niedzielny trening będzie naszym orzeźwiającym prysznicem, który da nam energię na cały nadchodzący tydzień – apelują członkowie Przyrodobrania.
Grupa startuje z Krosinka, gdzie zbiera się u zbiegu ulic Wiejskiej i Stęszewskiej o godz. 8.30.
Trasa marszu ścieżkami Wielkopolskiego Parku Narodowego wyniesie ok. 8-10 kilometrów.
– Celem treningu w tę niedzielę jest również zwrócenie uwagi na społeczną wartość lasów i konieczność ich ochrony – w ramach ogólnopolskiej akcji “Wspólny las” – podkreślają pomysłodawcy akcji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS