A A+ A++

Służby mundurowe w całej Europie łączą siły dla zwiększenia bezpieczeństwa publicznego na obszarze kolejowym. Do udziału w akcji organizowanej przez stowarzyszenie RAILPOL po raz kolejny zaproszona została Straż Ochrony Kolei. Do wspólnych działań włączyli się również funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu.

RAD (Rail Action Days) to cykliczne, skoordynowane działania służb mundurowych organizowane przez międzynarodowe stowarzyszenie RAILPOL, odpowiedzialne za nadzór nad bezpieczeństwem kolei w Europie. Wzmożone działania pod kryptonimem „Aktywna Tarcza” odbyły się w dniach 21-22 stycznia br. w krajach członkowskich RAILPOL oraz w Polsce. W ww. akcji na zaproszenie organizacji RAILPOL uczestniczyła Polska Straż Ochrony Kolei, która przeprowadziła wiele działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa podróżnych. Na zaproszenie Straży Ochrony Kolei do wzięcia udziału w działaniach RAD, pozytywnie odpowiedziała Polska Policja i Straż Graniczna.

W związku z powyższym na terenie kolejowym, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zostały przeprowadzone działania związane ze  zwiększeniem liczby patroli na stacjach, przystankach i w pociągach, kontrolą podróżnych pod kątem legalności ich pobytu, wykrywaniem najpowszechniejszych zjawisk kryminalnych w sektorze kolejowym, a także kontrolą przestrzegania przepisów porządkowych.

Głównym celem akcji „RAD Aktywna Tarcza” było zwiększenie bezpieczeństwa podróżnych, ze szczególnym uwzględnieniem pociągów dalekobieżnych oraz przejazdów międzynarodowych. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, działając wspólnie z Policja i Strażą Graniczną wzmocnili i zintensyfikowali działania prewencyjne na obszarze kraju poprzez zwiększenie patroli na stacjach, przystankach i w pociągach, kontrolę podróżnych pod kątem legalności ich pobytu, wykrywanie najpowszechniejszych zjawisk kryminalnych w sektorze kolejowym, a także kontrolę przestrzegania przepisów porządkowych.

W działaniach na terenie Rzeczypospolitej Polskiej udział wzięło blisko 900 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, ponad 5 000 funkcjonariuszy Policji i ponad 60 funkcjonariuszy Straży Granicznej. W ciągu 48-godzinnej akcji mundurowi objęli szczególnym nadzorem ponad 1 600 stacji i przystanków kolejowych oraz 600 pociągów pasażerskich. Podczas akcji na terytorium RP mundurowi wylegitymowali ponad 2 400 osób, zatrzymano 41 sprawców czynów zabronionych, nałożono 129 mandatów karnych w związku z popełnieniem wykroczeń na obszarze kolejowym oraz przeprowadzono ponad 90 kontroli automatycznych skrzynek na bagaże.

 

Źródło: Strona Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKara Arki zawieszona. Obrońca na testach
Następny artykułDwie tony tytoniu znalezione w busie pod Gubinem