A A+ A++

W centrum Zagłębia Miedziowego, w centrum lokalnej kultury, w Centrum Działań Twórczych w Lubinie swoją pracę rozpoczęła pracownia biżuterii z miedzi.

– Co prawda nasz region od kilkudziesięciu lat słynie z wydobycia miedzi i tego surowca używamy w wielu dziedzinach życia, ale jej potencjał artystyczny jest ciągle mało znany. Jesteśmy przekonani, że nie jest to spowodowane brakiem chęci, a jedynie brakiem sposobności, by popracować z miedzią oraz poznać jej fantastyczne możliwości – mówi dyrektor CDT w Lubinie, Anna Wiśniewska. – Dlatego warsztaty w nowopowstałej pracowni, w których punktem wyjścia jest miedź, są zachętą do eksperymentów artystycznych. W pracowni odbywają się już zajęcia dla dorosłych pt. Biżuteria z miedzi, podczas których uczestniczki tworzą własnoręcznie bransolety, wisiory, kolczyki i inne przedmioty.

Pracownia mogła powstać dzięki projektowi MIEDŹ W CENTRUM realizowanemu przy współpracy z #TeamKompetentni KGHM Polska Miedź w ramach programu „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”.

W ramach programu rozpoczęły się właśnie warsztaty „Artystyczne możliwości miedzi”, z których korzysta również młodzież ze szkół współpracujących z KGHM w ramach programu „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”.

– Jesteśmy przekonani, że dzięki wspólnym wysiłkom za kilka lat będziemy mieć w regionie nie tylko górników czy hutników, ale też rękodzielników, pasjonatów tworzących artystyczne przedmioty z metali, dzięki czemu Zagłębie Miedziowe stanie się miejscem słynącym nie tylko z wydobycia, ale też artystycznego wykorzystania miedzi – mówi Marek Wachnik, kierownik Wydziału Rekrutacji i Budowania Wizerunku KGHM.

– Od kiedy pamiętam kocham miedź, jej plastyczność i barwę. To niezwykłe doświadczenie obserwować, jak uczestniczki i uczestnicy zajęć odkrywają jej możliwości – dodaje Anna Adamus-Krawczyk, instruktor prowadzący pracownię.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie jest to już drugi projekt CDT w Lubinie realizowany przy współpracy z KGHM. W czerwcu tego roku odbyła się wystawa prac poświęconych tematyce kopalni, podczas których swoje dzieła zaprezentowało 99 młodych artystów.

Warsztaty dla młodzieży odbywać się będą w październiku i listopadzie 2023 r. W tym czasie w zajęciach weźmie udział blisko setka uczniów ze Szkół Patronackich miedziowej spółki. Zajęcia „Biżuteria z miedzi” trwać będą przez cały sezon artystyczny 2023/2024.

Źródło: materiały prasowe

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOczywista Nieoczywistość – W kamiennym kręgu…
Następny artykułKonkurs: Kino Konesera z filmem „STRZĘPY” – Kto chce bilety?