We wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Miedwiediew odniósł się do niedawnej inicjatywy Stanów Zjednoczonych, które zaproponowały pewne “kompromisy w reformach” Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której Federacja Rosyjska ma prawo weta.
“Kompromisy są różne. Jeśli ten oznacza próbę naruszenia uprawnień stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ przez USA, kierujące się swoim antyrosyjskim szaleństwem, cóż, zrobią się chorzy, połykając kurz” – stwierdził Miedwiediew, cytowany w piątek przez państwową agencję TASS.
Były prezydent Rosji ostrzegł, że “w przeciwnym razie ONZ podzieli los Ligi Narodów, która zbankrutowała”.
Czym była Liga Narodów?
Liga Narodów powstała w 1920 r. w wyniku postanowień traktatu wersalskiego. Jej celem było rozstrzyganie sporów między państwami i utrzymanie pokoju na świecie. Liga Narodów była jednak bezsilna wobec upadku systemów demokratycznych w Europie w latach 30. XX wieku.
Mimo że już w okresie II wojny światowej Liga Narodów nie funkcjonowała, to została rozwiązana dopiero w 1946 r. Za jej następczynię uznawana jest Organizacja Narodów Zjednoczonych, której najważniejszym organem jest Rada Bezpieczeństwa. W jej skład wchodzi pięciu członków stałych (Chiny, Francja, Rosja, USA, Wielka Brytania), którym przysługuje prawo weta oraz dziesięciu członków niestałych, wybieranych na okres 2 lat. Rada podejmuje uchwały większością 9 głosów spośród 15 członków.
Rada Bezpieczeństwa ONZ czeka na reformę
Od 1993 r. rozważana jest reforma Rady Bezpieczeństwa ONZ, ale jak dotychczas nie osiągnięto w tej sprawie żadnych rezultatów. Niektóre państwa członkowskie domagają się rozszerzenia Rady, ale ciągle nie ma zgody co do liczby nowych członków, ich statusu (stali czy niestali), a także prawa weta.
Czytaj też:
Ambasador Rosji nagle opuścił posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS