A A+ A++

Podczas wizyty w Muzeum Rud Żelaza w Częstochowie natknąłem się na eksponat z naszych stron.

Luty 2022 r., fot. Paweł Dudek

Jest to miech kowalski z około 1825 roku, pochodzący z Gidel. W XIV-XVIII wieku podobne miechy skórzane stosowano w dawnych kuźniach żelaza przy piecach dymarskich do wytapiania żelaza z rudy oraz przy kuciu wyrobów kuźniczych, a także jako miechy wentylacyjne w wyrobiskach górniczych przy wydobywaniu rudy żelaza i innych kruszców. Miech działa na zasadzie pompy ssąco-tłoczącej, dzięki czemu zapewniano dopływ tlenu do ogniska. Wydawać by się mogło, że używanie takiego urządzenia jest proste w obsłudze, ale w rzeczywistości potrzeba do tego dużej siły, a także precyzji. Nie bez powodu w dawnych epokach zawód kowala otaczała aura tajemniczości ze względu na umiejętność panowania nad groźnym żywiołem jakim jest ogień.

Muzeum Rud Żelaza znajduje się w Parku Staszica pod Jasną Górą, jest ono obiektem wystawienniczym Muzeum Częstochowskiego. Przed wejściem na teren muzeum należy kupić bilet w znajdującym się obok pawilonie. Następnie trzeba wejść przez szklane drzwi do niepozornego budynku wyglądającego jak nowoczesna ziemianka. Muzeum znajduje się pod ziemią i imituje górnicze korytarze.

Luty 2022 r., fot. Paweł Dudek

Luty 2022 r., fot. Paweł Dudek

Luty 2022 r., fot. Paweł Dudek

59 razy oglądano od początku 19 razy oglądano dzisiaj

Zobacz podobne artykuły:

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAgresywny atak Sikorskiego na Sakiewicza: “Wieprzu”
Następny artykułDziwna sytuacja w „Kropce nad i”. Monika Olejnik do gościa: Tak się pan mi przygląda…