Podczas wizyty w Muzeum Rud Żelaza w Częstochowie natknąłem się na eksponat z naszych stron.
Luty 2022 r., fot. Paweł Dudek
Jest to miech kowalski z około 1825 roku, pochodzący z Gidel. W XIV-XVIII wieku podobne miechy skórzane stosowano w dawnych kuźniach żelaza przy piecach dymarskich do wytapiania żelaza z rudy oraz przy kuciu wyrobów kuźniczych, a także jako miechy wentylacyjne w wyrobiskach górniczych przy wydobywaniu rudy żelaza i innych kruszców. Miech działa na zasadzie pompy ssąco-tłoczącej, dzięki czemu zapewniano dopływ tlenu do ogniska. Wydawać by się mogło, że używanie takiego urządzenia jest proste w obsłudze, ale w rzeczywistości potrzeba do tego dużej siły, a także precyzji. Nie bez powodu w dawnych epokach zawód kowala otaczała aura tajemniczości ze względu na umiejętność panowania nad groźnym żywiołem jakim jest ogień.
Muzeum Rud Żelaza znajduje się w Parku Staszica pod Jasną Górą, jest ono obiektem wystawienniczym Muzeum Częstochowskiego. Przed wejściem na teren muzeum należy kupić bilet w znajdującym się obok pawilonie. Następnie trzeba wejść przez szklane drzwi do niepozornego budynku wyglądającego jak nowoczesna ziemianka. Muzeum znajduje się pod ziemią i imituje górnicze korytarze.
Luty 2022 r., fot. Paweł Dudek
Luty 2022 r., fot. Paweł Dudek
Luty 2022 r., fot. Paweł Dudek
Zobacz podobne artykuły:
Ważne informacje
Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS