A A+ A++

Kilka tygodni temu miała miejsce pewna przelotna dyskusja administratorów Windows na temat dziwnej reakcji Windows 10 (w wersjach 1803 i nowszych) na żądanie wywołania pliku po nietypowej ścieżce dostępu. Błąd w systemowym sterowniku systemu plików sprawia, że stan MFT systemu plików ulega uszkodzeniu. Innymi słowy, partycja jest oznaczana jako “brudna”, a system zaczyna nalegać, byśmy jak najszybciej przeprowadzili restart, żeby mógł się tym zająć chkdsk.

Skan chkdsk, choć długotrwały, nie znajduje problemów i ustawia brudny bit z powrotem na poprawny… zazwyczaj. W połączeniu z nie do końca jasnymi okolicznościami dodatkowymi, eksploracja “zakazanych” ścieżek kończy się nieodwracalną awarią systemu plików. Microsoft… przyjął ten fakt do wiadomości i nie zajął się nim. Defender nie ma definicji behawioralnych blokujących próby dostępu do psujących ścieżek, Windows nie otrzymał aktualizacji rozwiązujących problem.

Sprawa jest na tyle poważna, że dostawcy oprogramowania zaczęli się nią zajmować samodzielnie. Firefox na przykład przestał zezwalać na wołanie takiej ścieżki podczas dostępów do plików. Wszystko dlatego, że błąd nie został uznany za dziurę w zabezpieczeniach. Jest to podważalna decyzja, choć niepozbawiona sensu.

Dopiero w Insider Preview

Zresztą, Microsoftowi zdarzało się już nie naprawiać problemu przez lata: Windows Server 2016 zawiera błąd oznaczony jako “do naprawy wkrótce” od listopada 2018. Problem z NTFS jednak naprawiono. Ale tylko w nowej kompilacji Windows. Wersje dostępne w kanale Insider Preview nie mają problemu z dziwnymi ścieżkami. Bleeping Computer mówi o kmpilacji 21322, ale obsługa wydaje się być obecna już w wersji 21313. Tymczasem zawołanie ścieżki na 1809 kończy się awarią.

Błąd jeszcze w styczniu znalazł Jonas Lyk. Jest on niesłabnącym źródłem cennych informacji na temat słabości Windowsów, stosując przy tym dość… trudny interfejs komunikacyjny. Obecnie zajmuje się badaniem mechanizmów telemetrycznych w aplikacji MicrosoftWindows.Client.CBS, o której niedawno pisaliśmy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKto chciał podpalić mieszkanie na Bugaju?
Następny artykułZapisani w jarosławskiej kulturze – Maria Turzańska