NVLink to technologia NVIDII, która pozwala na wydajne komunikowanie się między sobą układów graficznych, a także procesorów i układów graficznych. Obecnie jest zazwyczaj wykorzystywana w serwerach będących bazą dla sztucznej inteligencji. Kilka dużych firm technologicznych połączyło siły, żeby opracować konkurencyjne rozwiązanie UALink (Ultra Accelerator Link). Znajdują się wśród nich Microsoft, Intel, AMD, Meta, HPE, Broadcom i Cisco.
Duże firmy technologiczne będą współpracować w celu stworzenia realnej alternatywy dla NVLink. Technologia UALink ma oferować szybszy transfer danych i wysoki poziom skalowalności.
Eksport chińskich serwerów do Stanów Zjednoczonych załamał się. Na sytuacji mocno korzystają Tajwan i Meksyk
Wspomniane podmioty powołały Ultra Accelerator Link Promoter Group, która ma zamiar opracować technologię UALink. Powstały w ten sposób ekosystem ma mieć charakter otwarty i umożliwiać łatwe zwiększanie liczby akceleratorów AI w modułach serwerowych. Celem jest przygotowanie solidnej alternatywy dla NVLink, jednak z jeszcze szybszym transferem danych. Specyfikacja technologii w wersji 1.0 ma pojawić się jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku. Pozwoli ona jednak wyłącznie na komunikację pomiędzy GPU, a nie pomiędzy układami graficznymi i procesorami.
Intel Granite Rapids i Sierra Forest – nadchodzące procesory serwerowe wykorzystają nowe nazewnictwo
UALink bazował będzie na strukturze określanej terminem “memory semantic fabric”. Pozwoli ona na osiągnięcie odpowiedniego poziomu wydajności, a także wysoką skalowalność wykorzystujących ją systemów. Platformy bazujące na UALink pozwolą na współdziałanie nawet 1024 akceleratorów przeznaczonych do obsługi sztucznej inteligencji. Z racji, że w projekt zaangażowanych jest kilka podmiotów mających bardzo duży potencjał finansowy i technologiczny, rezultaty przedsięwzięcia mogą być ciekawe. Trudno na razie jednak wyrokować, czy UALink będzie w stanie zagrozić pozycji NVLink.
Źródło: WCCFTech
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS