A A+ A++

Plac z fontanną był dzisiaj świadkiem niecodziennego wydarzenia. Członkowie Teatru Trzydziestu działającego w II Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego wystawili “Lilije” z „Ballady i Romansów” Adama Mickiewicza. Inscenizacja odbyła się w ramach Narodowego Czytania 2022, uczestniczyło w niej również dwóch uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. C.K. Norwida.

Jesteśmy grupą awangardową, więc staramy się odnaleźć w Mickiewiczu twórcę awangardowego. Odnajdujemy w nim również wiele wartości i prawd, wśród nich bardzo moralistyczne i aktualne przesłanie: nie ma zbrodni bez kary – mówi Katarzyna  Mądrachowska, opiekunka teatru.

Szymon Bijak, uczeń II klasy o profilu biologiczno-chemicznym przekonuje, że zainteresowania przedmiotami ścisłymi nie przeszkadzają w rozumieniu poezji: – Bardzo lubię poezję Mickiewicza za jej lekkość, uniwersalizm i nagromadzenie treści w skondensowanej formie. Szczególnie przypadł mi do gustu „Pan Tadeusz”, choć niezbyt powszechnie cieszy się dużym zainteresowaniem młodych, ponieważ jest nośnikiem naszej kultury, zwyczajów, wiedzy ważnej dla każdego Polaka.

Patrycja Brzozowska ucząca się w III klasie o profilu humanistycznym nie przepada z kolei za „Panem Tadeuszem”, za to uwielbia II część Dziadów: – spodobały mi się już w trakcie nauki w szkole podstawowej. Bardzo często przywołuję je w swoich pracach pisemnych. Może zabrzmi to w tych okolicznościach nieco kontrowersyjnie, ale nawet od Dziadów wolę Słowackiego.

– Odkąd Narodowe Czytanie zostało zainicjowane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, jest to również bardzo ważne wydarzenie z punktu widzenia promocji czytelnictwa. Niezmiernie zależy mi na tym, żebyście sięgali Państwo do literatury pięknej, nie tylko do podręczników czy książek użytkowych, bądź czasopism. Komiksy są wspaniałe, głowa nie boli od czytania, ale po literaturze pięknej zostaje w nas coś więcej. Mam nadzieję, że i po tym spotkaniu coś w nas wszystkich pozostanie. Bardzo dziękuję pani Katarzynie Mądrachowskiej za przygotowanie młodzieży – powiedział na powitanie uczestników wydarzenia Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Wstęp do czytania „Ballad i Romansów” przygotował dr Artur Sadecki z Katedry Literaturoznawstwa Słowiańskiego UMCS, który przybliżył postać Adama Mickiewicza jako poety i człowieka: – Czytanie, w dobie przesycenia przestrzeni publicznej informacją jest świetnym sposobem na wyrobienie w sobie krytycznego myślenia. Wydaje się, że Adam Mickiewicz jest w XXI wieku postacią nadal aktualną. Jak tego dowieść? Trzeba do tego użyć naszej kreatywności. Wyobraźmy sobie Mickiewicza jako naszego kolegę  z liceum, który odwiedza bibliotekę lub przychodzi tutaj, na plac, cieszy się swoją młodością, kocha podróże, jest przedsiębiorczy, który dorabia, żeby móc się uczyć. Bardzo lubił przyjaźnie. Filomatów i Filaretów znamy z opowieści o szlachetnych kółkach, które krzewiły idee polskości. Tymczasem byli to również zwykli kumple. Adam Mickiewicz był fajnym, młodym chłopakiem z krwi i kości, trochę wycofanym marzycielem. Kimś z kim moglibyśmy się zaprzyjaźnić.

Głos Świdnika II LO im. K.K. Baczyńskiego Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna Narodowe Czytanie

Artykuł przeczytano 550 razy

Last modified: 6 września, 2022

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziecko woła: Spójrz na mnie! W Monopolis odsłonięto nową rzeźbę
Następny artykułRemont drogi i brak przejazdu w Rydzewie