A A+ A++
Poczta do redakcji


Relację z przyznania nagród honorowych „Świadka Historii” przez Instytut Pamięci Narodowej regionalistom z Podkarpacia („Życie Podkarpackie” z 14 XII 2022 r.) warto uzupełnić o osobę Michała J. Stręka z Głogowa Małopolskiego.
Powód tego uzupełnienia związany jest z terenem dawnego woj. przemyskiego, skąd autorem największej liczby biogramów w Encyklopedii Solidarności jest także właśnie M. Stręk. Do dzisiaj utrzymuje kontakty z działaczami z tamtego okresu.

Uzupełnijmy także o informację o wcześniejszych laureatach z Przemyśla: ks. abp Ignacy Tokarczuk, ks. Tadeusz Pater, Mirosław Majkowski (2012), Towarzystwo Przyjaciół Nauk (2016), Stanisław M. Szarzyński (2019).

Michał Jan Stręk. Z wykształcenia inżynier i prawnik, pracownik biura projektów, przewodnik i ratownik górski. W czasach „Solidarności” w komisji zakładowej w Biurze Projektowym Budownictwa Wiejskiego w Rzeszowie, po wprowadzeniu stanu wojennego: organizator podziemnych struktur „Solidarności”, kolportażu i pomocy poszkodowanym działaczom związkowym.

W latach 1982-1988 wielokrotnie zatrzymywany na 48 godzin, przesłuchiwany i poddawany rewizjom. W 1989 roku współorganizator Komitetu Obywatelskiego „S” w Rzeszowie. Następnie w latach 1990-2001 szef Delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Rzeszowie.

Autor książki o rzeszowskiej „Solidarności” pt. „Solidarność trwa. Świadectwo sprzeciwu i oporu 1981-1989”. Przy pisaniu korzystałem z pomocy p. Artura Brożyniaka z Oddziału IPN w Rzeszowie, autora pozostałych biogramów w E.”S”)

Waldemar Wiglusz 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Lublin: Porządek obrad LI sesji Rady Powiatu w Lublinie
Następny artykułUM Lublin: Lublin.eu nr 1 (26) 2023