A A+ A++

W piątek 29 stycznia radoszyccy radni miejscy będą głosować nad projektem budżetu gminy na 2021 rok. Rozmawialiśmy z burmistrzem Michałem Pękalą o planach oraz najważniejszych inwestycjach, jakich możemy spodziewać się w gminie Radoszyce w tym roku, a także o wieloletnich planach.

REKLAMA

tkn24.pl: Panie burmistrzu, powiedzmy najpierw o konstrukcji budżetu. [Konstrukcja budżetu]

Michał Pękala: „W projekcie budżetowym na 2021 rok, jeśli chodzi o dochody budżetowe będziemy proponowali, żeby to było ponad 47 milionów złotych, natomiast wydatki – 49 milionów, z czego same wydatki związane z pomocą społeczną to jest ponad 17 milionów 900 tysięcy i z edukacją 17 milionów 600 tysięcy zł. Tu możemy zobaczyć, że wydatki na pomoc społeczną i edukację mieszczą się wspólnie w kwocie 35 milionów złotych, co daje 72% wydatków całego budżetu. Jeśli chodzi o szkoły – dokładamy ze swojego budżetu ponad 8,5 miliona złotych. Na inwestycje zostaje nam kwota ponad 5 milionów 300 tysięcy złotych i te inwestycje też podzieliliśmy na pewne płaszczyzny”

REKLAMA

tkn24.pl: Jakie to będą inwestycje? [Inwestycje na 2021 rok]

M. Pękala: „Inwestycje, które już rozpoczęliśmy w tamtym roku i w tym będziemy kończyć to termomodernizacja budynków oświatowych. Jest ona realizowana w Radoszycach, jest to największa szkoła. Jeden budynek – gimnazjalny został zakończony w tamtym roku. W tym roku chcemy zakończyć dwa budynki – budynek hali sportowej i budynek byłej szkoły podstawowej w Radoszycach. Koszt na ten rok to ponad 2 miliony 400 tysięcy, z czego aż 95% pochodzi ze środków zewnętrznych, z Unii Europejskiej. Następna inwestycja, którą rozpoczęliśmy w tamtym roku, którą będziemy kończyć i rozliczać to inwestycja w kanalizację. Realizujemy następne zadanie związane z aglomeracją Radoszyc i kwota, którą chcemy rozliczyć to 1 milion 326 tysięcy, z czego 80% pochodzi ze źródeł zewnętrznych. Są też inwestycje tzw. miękkie, które też realizujemy w 2021 roku. Będą to inwestycje świetlicowe. Przypomnę państwu, że w Jakimowicach i Mościskach rozpoczęliśmy taką inwestycję, doposażyliśmy te świetlice i realizujemy dla chętnych pomoce naukowe, spotkania w gronie młodzieży i w gronie kadry, która odpowiednie zajęcia prowadzi na tych świetlicach. Mamy też świetny projekt związany z seniorami, który rozpoczęliśmy w tamtym roku, a teraz będziemy kontynuować i miejmy nadzieję, że covid nam pomoże, bo w tym roku musieliśmy ten projekt zawiesić. Ta inwestycja to ponad milion złotych”

tkn24.pl: Co oprócz tego chciałaby zrobić gmina Radoszyce? [O planach inwestycyjnych]

M. Pękala: „Czasy mamy niepewne i w związku z tym możemy w budżecie powiedzieć o tym co na pewno będziemy realizować i o tym, co zamierzamy. A zamierzamy trzy duże inwestycje, ale będą one uzależnione od źródeł zewnętrznych. Zwróciliśmy się za pośrednictwem pana wojewody do rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych z trzema takimi inwestycjami, które to na pewno są wyczekiwane i potrzebne naszym mieszkańcom. Jedna taka inwestycja to budowa magistrali wodnej, bo co jak nie woda gwarantuje bezpieczeństwo? Jest to inwestycja szacowana na 950 tysięcy złotych. Następnie mamy zagospodarowanie wokół zbiornika wodnego i tam poszliśmy w kierunku bezpieczeństwa. Chcemy zrealizować dookoła zbiornika oświetlenie, chcemy tam zrobić przyłącze wodne. Kosztorys na tę inwestycję to ponad 2,5 miliona zł. Trzecia inwestycja ze środków covidowskich to budowa świetlicy wiejskiej z częścią dla OSP w Węgrzynie. Te rzeczy są dla nas ważne, ważne są dla naszych mieszkańców i bardzo prosimy, żeby nasi mieszkańcy mogli czerpać korzyści z tych inwestycji, żeby zostały one przyjęte. Naszej gminie te inwestycje są bardzo potrzebne, bo nasza gmina nie należy do krezusów finansowych, współczynnik dochodów na jednego mieszkańca jest jednym z najniższych w województwie świętokrzyskim”

tkn24.pl: Na pewno będziecie się także starać o środki unijne z nowego programu finansowego? [O środkach unijnych w kolejnych latach]

M. Pękala: „Pamiętajmy o tym, że zbliża się następny okres programowania z Unii Europejskiej, a musimy się do tego przygotować. Jak nie będziemy mieli projektów, nie będziemy mogli czerpać dochodów z wniosków unijnych i nie tylko, bo są również fundusze norweskie i różnego rodzaju dofinansowania. Chcieliśmy w tym 2021 roku zapoczątkować takie trzy główne projekty. Będziemy chcieli oczywiście realizować dużo więcej, ale tu mówimy o tych głównych projektach. Przede wszystkim sport jest dla nas, dla naszej gminy, młodzieży bardzo ważny. Zmodernizowaliśmy halę w Radoszycach, wybudowaliśmy w Kapałowie. Chcemy też w następnych szkołach, żeby projekt sali gimnastycznej był realizowany, również ten projekt chcemy w pozostałych szkołach rozpocząć, żeby można było aplikować o środki zewnętrzne. Ale najważniejszą inwestycją, którą chcemy zapoczątkować projektem to geotermia na naszym pięknym zalewie. Geotermia, która mogłaby ten nasz region zapromować, i dzięki której moglibyśmy mieć w cudzysłowie taki mały Uniejów. Trzymam kciuki, żeby ta geotermia, która jest projektem ciężkim również była zrealizowana tak, jak został zrealizowany nasz zalew. Jak będziemy mieli projekt – następną rzeczą będzie aplikacja po środki zewnętrze, a później wykonanie”

tkn24.pl: W 2021 roku na pewno będą także remonty drogowe? [Remonty dróg w gminie Radoszyce]

M. Pękala: „Kolejne remonty dróg w naszej gminie, na to też mamy przygotowane około 400 tysięcy dla powiatu, około 250 tysięcy jeśli chodzi o drogi gminne. Mamy praktycznie w stu procentach zrealizowane drogi gminne, mamy jeszcze drogi wewnętrzne. Natomiast stan dróg powiatowych nie należy do najlepszych, dlatego zachęcam do korzystania z wniosków zewnętrznych. Oczywiście gmina Radoszyce w takiej współpracy chce uczestniczyć i dołożyć do brakującej kwoty jako naszą rzecz finansową przy odpowiednich programach dotacyjnych”

tkn24.pl: Jakie odcinki chcecie wyremontować? [Drogi, na których remoncie zależy radoszyczanom]

M. Pękala: „To, co z naszymi partnerami w powiecie ustalaliśmy przy udziale środków zewnętrznych to były odcinki, które łączyły drogę m. in. Radoszyce – Kozów, tam był odcinek 650 metrów, której w tym roku wykonaliśmy 900 metrów z jednej strony, 900 metrów z drugiej strony i zostało to połączenie. Chcieliśmy też, żeby została zrealizowana droga do Gruszki, której stan drogi nie jest zadowalający. Chcieliśmy również wykonać połączenie drogi w kierunku Pakuł. Chcieliśmy, żeby powiat jak najszybciej zaprojektował drogę do Jakimowic i Grodziska i uwzględnił tę drogę w kierunku naszego zbiornika, ale oczywiście tę kwotę, którą mamy zamiar przekazać w budżecie, jesteśmy partnerami do rozmowy, w której powiat zaproponuje różne odcinki. Które to odcinki będą to chcemy wspólnie z powiatem ustalić”

tkn24.pl: Dziękujemy za rozmowę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwszeństwo pieszych przegłosowane
Następny artykułKolano skoczka – przyczyny, objawy i leczenie. Bolesna dolegliwość sportowców