– Narodowy Program Szczepień staje się coraz bardziej sprawny i wydajny – powiedział dziś minister Dworczyk. Minister przedstawił zasady masowych szczepień, które ruszą 25 stycznia.
Minister przedstawił dane statystyczne rozpoczynającego się trzeciego tygodnia szczepień.
– W okresie świąteczno-noworocznym zaszczepionych zostało ok. 50 tys. osób, a w 2. tygodniu 150 tys. osób – co pokazuje, że Narodowy Program Szczepień staje się coraz bardziej sprawny i wydajny – mówił. – Do końca tego tygodnia zostanie zaszczepionych 250 tys. osób – wówczas łącznie będziemy mieli ponad 450 tys. zaszczepionych Polaków. To są fakty i o tych faktach warto mówić. Pojawiają się informacje, że szczepimy za wolno, nie tak jak trzeba, dlatego przypomnę – najpoważniejszą przeszkodą w tym, żeby szczepić szybciej jest brak szczepionki. Polska przystąpiła do umowy wraz z innymi krajami UE i od tego jesteśmy uzależnieni.
Jednak minister powiedział też, że w magazynach mamy ponad milion dawek szczepionki, w drodze są kolejne transporty – a więc zużyliśmy dopiero jedną czwartą.
– Jako zapas w Agencji Rezerw Materiałowych zachowujemy 50 proc. szczepionek, które trafiają do Polski. Tak, aby pacjent, który otrzymuje pierwszą dawkę miał gwarancję, iż otrzyma drugą. Tylko wtedy uzyskuje on pełną odporność – wyjaśnił minister. – Nie chcemy, aby pacjenci byli narażeni na problemy logistyczne ze strony producenta, dostaw do Polski i na problemy technologiczne po stronie producenta, stąd takie konserwatywne podejście do szczepień, które jest podyktowane troską o zdrowie pacjenta.
Minister Dworczyk powiedział też, że w 32 przypadkach na 220 tys. szczepień doszło do niepożądanych odczynów poszczepiennych, ale żaden z nich nie był poważny.
– Wszystko to delikatne przypadki, związane z zaczerwienieniem czy podwyższoną temperaturą i nikt nie został z tego powodu hospitalizowany – zapewnił.
Do 14 stycznia jeszcze trwa zgłaszanie osób, które są w grupie 0. Ta grupa liczy ok. milion osób, a ministerstwo zakłada, że zaszczepi się z niej minimum 700 tys. osób. Do końca stycznia samorządy otrzymają materiały informacyjne dotyczące masowych szczepień i przygotowania do nich.
Natomiast 12 stycznia zaczną się przygotowania do uruchomienia transportu w gminach do punktów szczepień. Ustalenia na linii rząd-samorząd w tym tygodniu wejdą w życie i do jutra wojewodowie wydadzą polecenia w formie decyzji administracyjnych dla JST dot. transportu osób mających trudności w dotarciu do punktów szczepień.
– Zwrócimy się też z prośbą do gmin, by każda do 15 stycznia udostępniła infolinię dla swoich mieszkańców – mówił minister Paweł Szefernaker. – Żeby każdy, kto potrzebuje, wiedział jak może taki transport uzyskać. Jeżeli gminy będą miały jakiekolwiek kwestie do rozstrzygnięcia to będą w tym wszystkim pomagać im wojewodowie – przedstawiciele rządu w terenie.
Rejestracja pacjentów fot. KPRM
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS