A A+ A++

– Przed każdym przejściem granicznym na granicy polsko-ukraińskiej kolejki sięgają kilkudziesięciu kilometrów – powiedział w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk. – Jest (na przejściach) po kilkadziesiąt tysięcy osób, które chcą wyjechać – dodał. To “olbrzymia masa osób, które chcę z Ukrainy przedostać się do Polski” – wyjaśnił polityk. Dodał, że codziennie na Ukrainę pojadą z Polski dwa pociągi z pomocą humanitarną.

Jednym z największym problemów społecznych po stronie ukraińskiej są “gigantyczne kolejki na granicy – olbrzymia masa osób, które chcę z Ukrainy przedostać się do Polski” – powiedział w niedzielę na konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

– Przed każdym przejściem granicznym, prawie, kolejki sięgają kilkudziesięciu kilometrów, przed każdym przejściem granicznym jest po kilkadziesiąt tysięcy osób, które chcą wyjechać z Ukrainy, żeby uchronić się przed wojną – stwierdził szef KPRM. Dodał, że są to “w absolutnej większości kobiety i dzieci”.

Dworczyk: Trudna sytuacja spowodowana procedurami

Według Dworczyka trudna sytuacja jest spowodowana przede wszystkim procedurami na granicy ukraińskiej, “które powodują, że ruch nie może postępować w sposób płynny”. – To jest kwestia tego, że Ukraina jest w stanie wojny, broni się przed napaścią, brutalną agresją rosyjską – zaznaczył.

Brakuje miejsc w pociągach ewakuacyjnych dla uchodźców jadących do Polski

Szef KPRM przekazał, że w sobotę wieczorem spotkał się z gubernatorem Obwodu Lwowskiego Maksem Kozickim. – Gubernator zadeklarował, że władze ukraińskie podejmą kroki, aby uprościć procedury po stronie ukraińskiej, po stronie straży granicznej Ukrainy tak, żeby przepływ osób mógł być bardziej płynny – poinformował polityk.

Dworczyk zapowiedział także, że Polska również podejmie kolejne działania na granicy, “które mają jeszcze podwyższyć standard opieki i atencji udzielanej uciekinierom”.

“Co najmniej dwa pociągi z pomocą dziennie”

– Codziennie będą trafiały na Ukrainę co najmniej dwa pociągi z pomocą humanitarną, wioząc pomoc w tamtą stronę. Z powrotem pociągi te będą zabierały kobiety i dzieci – zapowiedział Dworczyk. Przypomniał, że pierwszy taki pociąg z uchodźcami wjechał w niedzielę do Polski.

Dodał także, że wojewodowie w każdym województwie wskażą w niedzielę punkty, do których będzie można przekazywać pomoc dla Ukraińców. Stamtąd pomoc trafi do hubu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych pod Lublinem, gdzie będzie dzielona i wysyłana codziennie na Ukrainę – zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami przekazywanymi przez ukraińskich partnerów.

Z kolei pomoc bezpośrednio na granicy i za nią jest organizowana przez wojewodów i jest ona przekazywana ukraińskiej Straży Granicznej – wyjaśnił polityk.

Kanclerz Niemiec: Zamykamy rosyjskie banki i odcinamy Rosję od SWIFT

Wszystkie chętne osoby i organizacje pozarządowe “będą mogły dostarczać pomoc, która ma być realizowana na Ukrainie” do punktów, których adresy podadzą wojewodowie.

Z … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBartłomiej Lipiński: ZAKSA grała cierpliwie
Następny artykułPolscy kierowcy tirów utknęli na granicy! Apel zatrwożonych rodzin