A A+ A++

Druga nabiera jednak we wspomnianych sytuacjach znaczenia szczególnego. Jako przykład można podać niemożliwość wykonania usługi hotelarskiej z uwagi na zalanie terenu. W takiej sytuacji dłużnik (hotelarz) będzie zwolniony z odpowiedzialności za niewykonanie usługi (art. 475 § 1 k.c.). Nie oznacza to jednak, że dłużnik może zatrzymać otrzymaną wcześniej zapłatę za nocleg. Jest on zobowiązany do jej zwrotu, jednak to wyczerpuje roszczenia przysługujące przeciwko niemu.

Jako jedną z form niemożliwości świadczenia wymienia się niekiedy również tzw. gospodarczą niemożliwość świadczenia. W skrócie można ją określić jako sytuację, kiedy świadczenie obiektywnie może zostać spełnione, jednak zachodzi rażącą niewspółmierność kosztu jego spełnienia w stosunku z korzyściami, których uzyskaniu stosunek zobowiązaniowy miał służyć. W uproszczeniu, koszty spełnienia świadczenia wzrosły w taki sposób, że trudno racjonalnie oczekiwać jego spełnienia.

Czytaj więcej

W przeszłości tę koncepcję przyjmowano dosyć często. Jest ona w szczególności popularna w tych ustawodawstwach, które nie znają wyrażonej wprost ogólnej klauzuli rebus sic stantibus. W chwili obecnej jej funkcjonowanie w Polsce bywa podważane nie tylko przez doktrynę, ale również orzecznictwo (np. wyrok SN z 26 maja 2021 r., sygnatura akt V CSKP 21/21). Jej „dawny” zakres zastosowania wydaje się bowiem kolidować ze wspominaną tzw. klauzulą rebus sic stantibus.

Powódź 2024: nadzwyczajna zmiana okoliczności w życiu powodzian

Ta ostatnia jest instytucją znaną bardzo wielu ustawodawstwom (np. wł. eccessiva onerosità, fr. théorie de l’imprévision). Pozwala ona – w razie nadzwyczajnej zmiany stosunków, nieprzewidywanej w chwili zawarcia umowy – zmienić treść zobowiązania umownego (sposób wykonania, wysokość świadczenia, rozwiązać umowę).

Żeby ją zastosować, konieczne jest, aby nadzwy … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy Włochowi uda się odbudować azjatycką potęgę? Celem powrót do światowej czołówki
Następny artykuł“Нікого не видворятимуть”: У ЄС кажуть, що не будуть примусово повертати чоловіків в Україну