Miasto zamieniło się na działki z PKP
O zamianie działek mówi nam Tomasz Jamroziński z Biura Prasowego Urzędu Miasta:
Tomasz Jamroziński: Do uporządkowania spraw właścicielskich w rejonie budynku częstochowskiego dworca miało dojść już w minionym roku, ale z uwagi na zmianę regulacji prawnych dotyczących gruntów kolejowych, PKP uzyskało zgodę na zamianę dopiero niedawno…
Pamiętajmy, że zaniedbany dziś plac miasto chce w kolejnych latach rewitalizować, a swoje inwestycje ma w planach też PKP:
Tomasz Jamroziński: Miasto jest wreszcie właścicielem całości placu, a jednocześnie zbyło prawo własności z trzech działek, na których z kolei stoi część budynku dworca. Zamiana kończy długoletnie negocjacje między miastem i państwową spółką. Regulacja umożliwi zarówno miastu, jak i PKP realizacji potencjalnych inwestycji w celu zaakceptowania przestrzeni publicznej otoczenia dworca. PKP od dłuższego czasu ma zamiar budowy nowego, bardziej funkcjonalnego głównego dworca kolejowego w Częstochowie.
Co z kosztami? Samorząd musi zapłacić przy zamianie pewną kwotę państwowej spółce kolejowej:
Tomasz Jamroziński: W ostatecznym rozliczeniu miasto zapłaci spółce 136 tysięcy złotych, czyli kwoty, która wynika z różnicy wartości zamienionych nieruchomości z uwzględnieniem podatku VAT. Częstochowa planuje na placu Rady Europy zmiany umożliwiające jego zieloną rewitalizację. Plac jest jedną z trzech lokalizacji ujętych w projekcie tworzenia centrów przesiadkowych. Miasto wnioskuje o blisko 36 milionów złotych unijnego dofinansowania.
Wizualizacje przedstawiają wybraną koncepcję „zielonych” zmian na placu Rady Europy:
Czytaj także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS