Trwają końcowe prace nad opracowaniem „Mszana Dolna dla Niepodległej. Udział mieszkańców Mszany Dolnej na frontach I wojny światowej”, którego autorem jest dr Przemysław Stanko.
– Pomimo utrudnień, jakie narzuciła nam epidemia COVID-19 udało się dotrzeć do zasobów archiwalnych – informuje mszański magistrat. Finałem przeprowadzonej kwerendy ma być publikacja na temat losów mieszkańców Mszany Dolnej, którzy w latach 1914-1918 odbywali służbę wojskową w różnych formacjach militarnych c.k. armii austro-węgierskiej, w Legionach J. Piłsudskiego czy w marynarce.
Zawarte informacje zawierać będą m.in. rodzaj formacji, czas służby i jej przebieg, miejsca bitewne, odniesione rany, pobyt w szpitalach wojskowych, datę dzienną i miejsce śmierci i usytuowanie cmentarza wojskowego, na którym spoczywają obywatele Mszany Dolnej.
By publikacja nie była tylko surowym materiałem, urzędnicy zwracają się z prośbą o pomoc w wzbogaceniu jej pamiątkami rodzinnymi z tego okresu. – Może gdzieś w rodzinnych archiwach znajduje się zdjęcie pradziadka w mundurze? Może gdzieś zachowany jest list, kartka wysłana do rodziny? Może ktoś jeszcze przechowuje stare odznaczenia? – podpowiadają.
Tworzący opracowanie dotarli do informacji, że osiem osób na wniosek gminy zostało odznaczonych w okresie międzywojennym przez prezydenta RP za czynną walkę o niepodległość Polski w latach 1914-1921; chodzi o siedem Krzyży Niedpodległości i jedno odznaczenie orderem Virtuti Militari. Należy wspomnieć, iż Krzyż Niepodległości był do 1992 r. trzecim najważniejszym orderem RP w hierarchii odznaczeń i orderów (po Orle Białym i Virtuti Militari).
W sprawie publikacji informacji udziela Agnieszka Józefiak-Lewandowska z Urzędu Miasta w Mszanie Dolnej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS