A A+ A++

Będzie to pierwszy konkurs na szefa Domu Spotkań z Historią. Od początku istnienia tej instytucji, czyli od 14 lat, kieruje nią Piotr Jakubowski. Jego obecna sześcioletnia kadencja na stanowisku dyrektora zakończy się w grudniu tego roku.

Dużo czasu dla kandydatów

– W związku z upływem kadencji, zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z 25 października 1991 r., ogłaszamy konkurs na dyrektora. Osoba, która złoży dokumenty, musi przede wszystkim spełnić wszystkie ustawowe wymogi. Niekaralność, odpowiednie doświadczenie, w tym doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Kandydaci będą musieli przygotować także program. Będziemy chcieli, żeby ogłoszenie o konkursie było zamieszczone na tyle długo, aby kandydaci mieli czas na przygotowanie programu – informuje Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza.

Konkurs ma się rozpocząć 60 dni od wejścia w życie zarządzenia prezydenta Warszawy. Jego organizacją zajmuje się miejskie Biuro Kultury, które w tym momencie opracowuje szczegółowe kryteria oceny kandydatów na dyrektora. Osoby startujące w konkursie na przygotowanie swoich programów dostaną około dwóch miesięcy. Rozstrzygnięcie ma nastąpić w ciągu 60 dni od końcowego terminu składania ofert.

– Będę startował w tym konkursie. Poddam się wszelkim zasadom tego trybu wyboru, który jako transparentny jest dziś preferowany – zapowiada dyrektor Piotr Jakubowski.

Ważny ośrodek opiniotwórczy

Dom Spotkań z Historią powstał w 2005 r. z inicjatywy Ośrodka KARTA. Od marca 2006 r. funkcjonuje jako samorządowa instytucja kultury m.st. Warszawa. Zajmuje się upowszechnianiem wiedzy i pamięci o historii XX-wiecznej Europy, Polski i Warszawy. W swojej siedzibie przy ul. Karowej 20 i sąsiednim skwerze im. ks. Jana Twardowskiego urządza wystawy, na których często prezentuje nieznane szerszej publiczności kolekcje zdjęć. Do najważniejszych jego ekspozycji należy pokaz kolorowych zdjęć zniszczonej Warszawy wykonanych z 1947 r. przez amerykańskiego architekta Henry’ego Cobba. Organizuje projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych, seminaria i konferencje, dyskusje  i spotkania varsavianistyczne, warsztaty edukacyjne, spacery i gry miejskie. Wydaje książki i albumy, a także popularny kalendarz „Zdzierak warszawski”. Wspólnie z Ośrodkiem KARTA prowadzi Archiwum Historii Mówionej – największy w Polsce zbiór nagrań relacji świadków historii XX w., liczący ponad 4 tys. wywiadów, które gromadzi, opracowuje i udostępnia. Odtwarza cyfrowo dawne zdjęcia, dokumenty i filmy. W swojej działalności placówka jest różnorodna, otwarta i apolityczna, dzięki czemu stała się ważnym ośrodkiem opiniotwórczym.

Od 2009 r. DSH organizuje miejskie obchody rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r., zaś od 2013 r. – realizuje projekt Warszawski Ogród Sprawiedliwych na Muranowie, gdzie co roku drzewkami i pamiątkowymi kamieniami honorowani są bohaterowie, którzy przeciwstawili się totalitaryzmom. DSH jest także współorganizatorem konkursu Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, a od niedawna wydawcą magazynu kulturalnego „Dwutygodnik”.

Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez DSH jest bezpłatny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRaciborska biblioteka nie zostawia czytelnika
Następny artykułRosyjskie regiony usamodzielniają się pod wpływem pandemii